Artilerijos parkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Artilerijos parkas (rus. артиллерийский парк, angl. park of artillery) – keliaprasmė sąvoka, turinti kelias istoriškai susijusias prasmes:

 1. Teritorija, įrengta saugoti, aptarnauti ir remontuoti karinio dalinio artilerijos ginklus ir vilkikus.
 2. Kai kuriose kariuomenėse tai padalinys, užsiimantis šaudmenų gabenimu, saugojimu ir tiekimu koviniams (artilerijos, o kartais – ir pėstininkų) daliniams pozicijose.
 3. Karinio dalinio artilerijos ginklų ir artilerijos vilkikų visuma.
 4. (pasenęs terminas) Artilerijos pabūklų visuma, skirta tam tikrai užduočiai, Pvz., apgulties artilerijos parkas skirtas tvirtovių įtvirtinimams griauti.

Pirmieji artilerijos parkai buvo tam tikra teritorijos, kuriose buvo laikomi ir techniškai tvarkomi artilerijos pabūklai ir jų traukimo priemonės, šaudmenys. Ši prasmė susijusia pradine žodžio parkas prasme.

Žodis parkas kilęs iš sen.pranc. kalbos parc 'aptvaras, aptvaras gyvūnams, parkas', šis – spėjama, iš lot. parricus 'aptvaras', o šis, irgi spėjama, iš lot. pertica 'kartis; matavimo kartis; tokia kartimi atmatuotas žemės sklypas'. [1]

Artilerijos parkai dažnai būdavo arsenalų dalis. [2], bet nebūtinai. Artilerijos parkus turėdavo ir didesnių tvirtovių ar miestų įgulos, tai buvo stacionarieji artilerijos parkai.

Kariuomenės daliniams dalyvaujant karo veiksmuose artilerijos technika dažnai atsidurdavo lauko sąlygose, kur ją irgi reikėdavo prižiūrėti. Taip atsirasdavo mobilūs ir/ar laikinai įrengiami lauko artilerijos parkai. Jie keliaudavo su savo specialistais – artileristais inžinieriais, meistrais remontininkais ir pan. Tokie judrūs artilerijos parkai tapdavo specialiais artilerijos daliniais, kurių paskirtis buvo sandėliuoti, prižiūrėti, remontuoti artilerijos pabūklus. Tai buvo ne koviniai, o techniniai artilerijos daliniai. Vėliau jie užsiėmė ir artilerijos šaudmenų sandėliavimu, priežiūra ir tiekimu koviniams artilerijos daliniams.

Artilerijos parkas buvo ne vien teritorija, bet ir jame esanti artilerijos technika. Todėl terminas artilerijos parkas ėmė reikšti ir jame esančius artilerijos pabūklus ir jų reikmenis. Taip atsirado dar viena termino artilerijos parkas prasmė – artilerijos dalinio pabūklų visuma.

Viena iš specifinių kovinės veiklos formų – tvirtovių apgultys, kuriose naudojo specialią apsiausties artileriją, kuriai buvo būdingi masyvūs, didelio kalibro artilerijos pabūklai (bombardos, mortyros ir pan.). Apgultys trukdavo ilgai, todėl jų metu prie apgultos tvirtovės atgabendavo lėtai transportuojamus pabūklus, kuriuos irgi reikėjo vietoje techniškai aptarnauti. Atsirado sąvoka apgulties artilerijos parkas, turėjusi dvi reikšmes – 'teritorija, kur laikė ir aptarnaudavo apgulties pabūklus', ir 'apgultyje naudojamų artilerijos pabūklų visuma'. Šiais laikais, kai tvirtovės yra pasenęs dalykas karyboje, nebereikia ir specialios apgulties artilerijos. Tad ir terminas apgulties artilerijos parkas yra pasenęs.

Šiais laikais stacionariuosiuose artilerijos parkuose laikoma ne tik artilerijos pabūklai, bet ir artilerijos vilkikai, būtini pabūklų gabenimui.

Kai kuriose šalyse senieji artilerijos parkai yra tapę tiesiog pažintiniais parkais, kuriuose pristatyta senovinių artilerijos pabūklų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „park.“ Webster's Third New International Dictionary, Unabridged. Merriam-Webster, 2002. http://unabridged.merriam-webster.com/cgi-bin/unabridged?va=park&x=5&y=4[neveikianti nuoroda] (23 Apr. 2007).
 2. http://www.old-picture.com/civil-war/Washington-Artillery-Arsenal-at.htm

Iliustracijos:

 • Artilerijos parkas Virginijoje (JAV) 1865 m. – Broadway Landing, Appomattox River, Virginia. Park of artillery [2]
 • Federalų artilerijos parkas Jorktaune (Virginija, JAV) 1860 m. – Yorktown, Virginia Federal artillery park [3]
 • Lauko artilerijos parko (XVIII a.) vaizdas: iš kairės į dešinę patrankos, vilkimo priešakiai (juos sujungus su patrankos lafetu susidarydavo keturratis vežimas), parako vežimai (panašūs į karstus), sviedinių vežimai. [4] Archyvuota kopija 2007-07-19 iš Wayback Machine projekto.
 • Artilerijos parkas Leonardo da Vinčio piešinyje (1487 m.) − An Artillery Park is a 1487 drawing by Leonardo da Vinci [5][neveikianti nuoroda]
 • 120 mm patranka Valladolid'o artilerijos parke (Ispanija, 2005 m.), respublikonų nupirkta Ispanijos pilietinio karo metu [6]
 • Vašingtono Artilerijos parko Naujajame Orleane nuotraukos New+Orleans&w=all