Antanas Adomaitis (1902)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Antanas Adomaitis
Gimė 1902 m. sausio 24 d.
Kudirkos Naumiestyje
Mirė 1936 m. lapkričio 22 d. (34 metai)
Kaune, palaidotas Kudirkos Naumiestyje
Veikla kunigas, muzikos profesorius, daktaras.

Antanas Adomaitis (1902 m. sausio 24 d. Kudirkos Naumiestyje1936 m. lapkričio 22 d. Kaune, palaidotas Kudirkos Naumiestyje) – kunigas, muzikos profesorius, daktaras.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo vaikystės turėjo didelį potraukį muzikai. Pirmasis muzikos mokytojas buvo Zigmas Skirgaila, savo mokinį mokęs skambinti pianinu, vargonuoti ir muzikos teorijos. Tėvas nupirko smuiką, kuriuo Antanas irgi išmoko griežti.

Baigęs Naumiesčio gimnazijos keturias klases, 1920 m. įstojo į kunigų seminariją Gižuose (Vilkaviškio raj.), kur pasižymėjo ir muzikiniais gabumais. Muziką seminarijoje tada dėstė dr. M. Rašeitis. Būdamas antrame kurse, Antanas savo mokytojui padėdavo mokyti klierikus giedoti. Seminarijoje atsiradus fisharmonijai ir rojaliui, padėdavo choristams išmokti savo partijas. Choras daugiausia giedojo vokiečių kompozitorių religinius kūrinius, nemaža dėmesio buvo skiriama grigališkajam giedojimui. Muzikinį išprusimą gavo daug būsimųjų kunigų, iš kurių pažymėtinas ir vyskupas Vincentas Brizgys.

Baigęs kunigų seminariją, 1926 m. birželio 20 d. įšventintas į kunigus. 19261927 m. buvo Simno (Alytaus raj.) parapijos, o 19271929 m. – Vilkaviškio katedros vikaras. Apsigyvenęs Kaune, studijavo Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos – filosofijos fakultete, buvo vikaru Aleksote, 19311932 m. lankė Kauno muzikos mokyklą (prof. Juozo Naujalio vargonų klasę). Mokyklą baigęs labai gerais pažymiais, 1932 m. rudenį nuvyko į Romą ir įstojo į Pontificio Instituto di Musica Sacra. Studijas pradėjęs ordinariniu klausytoju, studijavo grigališkąjį giedojimą ir kitas muzikos disciplinas.

Parašė mokslinį darbą „Del Buono della Salmodia di S. Niceto versc. di Traveri“ ir 1935 m. gavo bažnytinės muzikos daktaro laipsnį.

1935 m. rugsėjo 1 d. paskirtas į Kauno arkidiecezinę kunigų seminariją muzikos mokytoju. Taip pat važinėjo į Vilkaviškį ir dėstė kunigų seminarijoje. Klierikus mokė grigališkojo giedojimo, celebruodavo giedotines mišias, kad būsimieji kunigai geriau pajustų liturgijos ir giesmės prasmę. Pakėlė choro meninį lygį, pasirodydavo viešuose koncertuose, giedojo Kauno radiofone.

Globojo įvairias katalikiškas organizacijas ir pats dalyvavo jų veikloje. Buvo Šv. Cecilijos draugijos vicepirmininkas, Kauno metropolijos vargonininkų sekcijos vedėjas, vienas iš iniciatorių steigti bažnytinės muzikos mokyklą prie Šv. Cecilijos draugijos, vadovavo mokyklos programos parengimo komisijai.

A. Adomaitis buvo vienintelis tuometinis bažnytinės muzikos daktaras. 1936 m. vasarą išvyko į JAV, aplankė ten gyvenančias tris seseris. Buvo Brukline, Čikagoje, laikė šv. Mišias, skaitė paskaitas vargonininkams. Sukūrė giesmių vyrų ir mišriesiems chorams.