Pereiti prie turinio

Andrzej Rudolf Czaykowski

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Andrzej Rudolf Czaykowski
Gimė 1912 m. vasario 7 d.
Rudamina, Rusijos imperija
Mirė 1953 m. spalio 10 d. (41 metai)
Varšuva, Lenkijos Liaudies Respublika
Tėvas Vitoldas Čaikovskis
Motina Halina Krinskytė
Veikla Lenkijos kariuomenės majoras, Armijos Krajovos kovotojas, Varšuvos sukilimo dalyvis

Andžejus Rudolfas Čaikovskis (lenk. Andrzej Rudolf Czaykowski) (1912 m. vasario 7 d. Rudaminoje, Rusijos imperija - 1953 m. spalio 10 d. Varšuvoje, Lenkijos Liaudies Respublika) – Antrosios Lenkijos respublikos kariuomenės majoras, Armijos Krajovos kovotojas, Varšuvos sukilimo dalyvis.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1912 m. vasario 7 d. Rudaminos kaime. Tėvas Vitoldas Čaikovskis buvo muzikologas, motina Halina Krinskytė muzikos pedagogė. 1918 m. šeima išsikraustė į Varšuvą, vėliau į Kutną. Baigęs gimnaziją įstojo į Lvovo karininkų mokyklą, kurią baigęs toliau tobulinosi Grudziondzo karininkų mokykloje.

1939 m. rugsėjo 1 d. prasidėjus Vokietijos ir Lenkijos karui dalyvavo mūšyje prie Olševo kaimo, pralaimėjus mūšį pasitraukė link Valkavisko. Po TSRS invazijos į Lenkiją 1939 m. rugsėjo 17 d. pasitraukė į Gardiną, iš kur pabėgo į Lietuvą. Lietuvoje buvo internuotas ir perkeltas į stovyklą prie Rokiškio, tačiau 1939 m. lapkričio 27 d. kartu su 11 karininkų iš stovyklos pabėgo į Vilnių, kur įsitraukė į lenkų rezistencinę veiklą.

1940 m. vasarį vyko į Varšuvą, tačiau rusų pasieniečių buvo suimtas ir išsiųstas į priverstinio darbo stovyklą Archangelsko apylinkėse. Po amnestijos 1941 m. lapkričio mėnesį prisijungė prie TSRS sudrytos Anderso armijos. Kartu su Anderso armija buvo išsiųstas į artimuosius rytus, o vėliau persikėlė į Didžiąją Britaniją, kur buvo apmokytas vykdyti įvairias slaptas karines misijas.

1944 m. balandžio 16 d. buvo išskraidintas į Lenkiją, kur su kitais keliais parašutininkais nusileido šalia Žyrarduvo miesto. Lenkijoje prisijungė prie Armijos Krajovos. 1944 m. spalio 3 d. dalyvavo Varšuvos sukilime. Sukilimo metu buvo sužeistas, bet sugebėjo pabėgti į Čenstakavą, kur toliau užsiiminėjo konspiracine veikla. 1944 m. gruodį buvo vokiečių suimtas ir išsiųstas į Gros Rozeno koncentracijos stovyklą.

Baigiantis karui iš stovyklos pabėgo į Didžiąją Britaniją, kur kelerius metus dalyvavo emigracinės lenkų kariuomenės veikloje. 1949 m. rugsėjo 29 d. grįžo į Lenkiją, kur 1951 m. rugpjūčio 13 d. Krokuvoje buvo suimtas saugumiečių. 1953 m. balandžio 30 d. už tariamą šnipinėjimą Didžiajai Britanijai nuteistas mirties bausme. 1953 m. spalio 10 d. Varšuvos kalėjime buvo įvykdyta mirties bausmė, iki šiol nėra žinoma, kur buvo palaidotas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Tadeusz Swat: Niewinnie Straceni 1945-56. Wyd. Fundacja Ochrony Zabytków, Warszawa 1991.
  • Teczki więźniów 1953, Czaykowski Andrzej.