Andriaus kryžius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
bareljefas, vaizduojantis Apaštalo Andriaus nukryžiavimą

Andriaus kryžius – įstrižas kryžius, simbolizuojantis Apаštalo Andriaus nukryžiavimą. Įstrižas kryžius naudojamas kai kuriuose vėliavose. XIX a. toks pavadinimas buvo naudojamas architektūroje pavadinti X formos ornamentui.

Simbolika su Andriaus kryžiumi[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Škotijos vėliava[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Škotijos vėliava

Škotijos vėliava yra viena iš pačių seniausių nacionalinių vėliavų pasaulyje, pagal legendą ji pasirodė 832 m., kai škotų karalius Angusas prieš mūšį su anglo - saksais pamatė X tipo kryžių, ant kurio pagal legendą buvo nukryžiuotas Apaštalas Andrius, laikomas Škotijos globėju.

Jungtinės karalystės vėliava[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jungtinės karalystės vėliavos susidarymas
Kanadietiškos provincijos Naujoji Škotija vėliava

Škotijos vėliava 1606 m. tapo Jungtinės Karalystės vėliavos dalimi, paskui dar buvo pridėtas Airijos vėliavoje naudotas raudonas Andriaus kryžius baltame lauke. Per Jungtinės karalystė vėliavą Andriaus kryžius įėjo į Australijos, Naujosios Zelandijos, Kanados Naujosios Škotijos ir kai kurių buvusių Britanijos imperijos vėliavas.

Rusijos laivyno vėliava[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Andriaus vėliava

Apaštalas Andrius laikomas Rusijos globėju, Petras I jo kryžių padarė Rusijos laivyno vėliavos pagrindu 1696-1703 m., o oficialiai priėmė 1703 m.

Karinio laivyno vėliava anksčiau buvo baltai - mėlynai - raudona; nuo 1706 m. buvo naudojama tik viena iš šitų spalvų. Valdant imperatorienėms Anai Joanovnai ir Jekaterinai I nuo 1865 m. buvo naudojama tik balta spalva. Andriaus kryžius buvo išdėstytas mažame stačiakampyje viršutiniame kampe prie vėliavos stiebo, vėliau ant visos vėliavos ploto.

Rusijos laivyno giuisas (laivo nosies vėliava)

Karinių laivų nosies vėliavos (rus. гюйс) taip pat su Andriaus kryžiumi. Abi vėliavos, nosies ir stiebo, buvo pakeistos 1918 m. į TSRS vėliavą, o paskui į TSRS karinio laivyno vėliavą.

Ikirevoliuciniai Andriaus vėliava ir giuisas buvo vėl įvesti Rusijos laivyne 1991 m. ir naudojami iki šių dienų.

Kita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Katvijko vėliava

Olandų vėliava atrodo taip pat, kaip ir Rusijos karinio laivyno, tik jos juostos platesnės. Taip pat vėliavas su Andriaus kryžiumi naudoja Ispanijos sala Tenerifė, Brazilijos salos Rio de Žaneiras ir Fortaleza, ir Kolumbijos salos San-Andresas ir Providensija.