Amianas Marcelinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Amianas Marcelinas
Gimė 325 arba 330 m.
Antiochijoje
Mirė 391 m. (~66 metai)
Veikla graikų kilmės IV a. romėnų istorikas
Commons-logo.svg Vikiteka Amianas MarcelinasVikiteka

Amianas Marcelinas (lot. Ammianus Marcellinus; g. 325 arba 330 m. Antiochijoje – m. po 391 m.) – graikų kilmės IV a. romėnų istorikas, Tacito istorijos tęsėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė greičiausiai Antiochijoje, 376 m. atvyko į Romą. Dalyvavo įvairiuose imperijos karo žygiuose. Romoje parašė iš 31 knygos sudarytą istorijos knygą Rerum gestarum libri. Iki šių laikų išliko tik 18 paskutiniųjų knygų, aprašančių 352378 m. įvykius. Savo aprašymuose beveik niekur nenurodė šaltinių, nors kai kur visgi mini žymius graikų ir romėnų mokslininkų darbus.

Savo veikale Amianas Marcelinas aprašo 365 m. Kretos žemės drebėjimą ir Aleksandriją užgriuvusį cunamį. Nors žinomos baltų gentys jo aprašymuose neminimos, tačiau užsimena apie nežinomas gentis gyvenančias toliau nuo Rifėjų kalnų bei rašo apie taikaus būdo arimfėjus, kuriuos, dėl panašaus vėlesnių istorikų baltų apibūdinimo, galima sieti ir su baltais[1]. Taip pat paminėjo lot. Chronius ir Vyslos (lot. Vitula) upes bei neurus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai“ I t. Norbertas Vėlius, Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1996. T.1: 152 psl.