Pereiti prie turinio

Alfred Sisley

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Alfredas Sislėjus
angl. Alfred Sisley
„Alfredo Sislėjaus portretas“ (aut. Ogiustas Renuaras, 1868)
Gimė 1839 m. spalio 30 d.
Paryžius
Mirė 1899 m. sausio 29 d. (59 metai)
Morė-siur-Luenas
Tautybė anglas
Veikla Dailininkas
Sritis Impresionizmas
Vikiteka Alfred Sisley

Alfredas Sislėjus (angl. Alfred Sisley, 1839 m. spalio 30 – 1899 m. sausio 29 d.) – anglų kilmės XIX a. antros pusės Prancūzijos tapytojas impresionistas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Alfredas Sislėjus gimė 1839 m. spalio 30 d. Paryžiuje. Jo tėvai buvo anglai. Tėvas Viljamas užsiėmė egzotiškų gėlių eksporto verslu į Lotynų Ameriką. Motina Felicija domėjosi muzika ir menu. 18 metų Alfredas buvo nusiųstas į Londoną mokytis tapti verslininku. Londone Alfredas ketverius metus mokėsi rinkų verslo, lankėsi muziejuose. 1862 m. grįžęs Alfredas įtikino tėvus, kad jam leistų pasirinkti dailininko kelią. Jis įstojo į Charles Gleyre studiją, su kuria tuo metu buvo susiję Klodas Monė, Ogiustas Renuaras ir Frederikas Bazilis. Taip Sislėjus su jais susipažino ir prisijungė prie impresionistų judėjimo. Sislėjaus darbai buvo priimti eksponuoti į 1866 m., 1868 m. ir 1870 m. Paryžiaus Salonus.

1866 m. A. Sislėjus vedė Eugènie Lescouezec, su kuria susilaukė dviejų vaikų, Pjero ir Žanos. 1870–1871 m. Prancūzijos-Prūsijos karas sužlugdė Sislėjaus tėvų verslą, tėvas mirė 1871 m. Trumpu laikotarpiu Alfredas buvo pasitraukęs nuo karo į Londoną. Per K. Monė ir K. Pisaro Sislėjus Londone susitiko su paveikslų dileriu Poliu Diuran-Riueliu. Tuo metu nusprendė galutinai tapti tapytoju. Didesnę likusio gyvenimo dalį Alfredas Sislėjus praleido nuolatiniame skurde. Sislėjus labiau specializavosi peizažo žanre. Kaip ir daugelį kitų impresionistų-peizažistų, jį paveikė Kamilio Koro ir „Barbizono mokyklos“ tapytojų dailė.

1872–1880 m. laikotarpiu Sislėjus daug dirbo Paryžiaus apylinkėse: Liuvesjene, Sen Klu, Bugivalyje, Marli, Sevre ir kt. Jo geriausiai vykusiais darbais laikomi šio periodo peizažai. 1874 m. Sislėjus dalyvavo pirmojoje impresionistų parodoje Paryžiuje. Nuo 1880-ųjų jis persikėlė į Paryžiaus apylinkių Morė-siur-Lueno kaimą, nuolat palaikė ryšius su Klodu Monė. Kaimiškų peizažų tematika artino jį su Kamiliu Pisaro. Sislėjus dar atliko keliones į Normandiją 1894 m. ir Velsą 1897 m. 1883 m. Diuran-Riuelis suorganizavo vien jo darbų parodą Paryžiuje ir įsigijo keletą jo peizažų. Paklausa Sislėjaus paveikslams buvo menka, jų kaina dažnai nusileisdavo kolegų, K. Monė ar O. Renuaro, kūrinių kainoms. Alfredas Sislėjus mirė 1899 m. sausio 29 d. Jis taip ir negavo Prancūzijos pilietybės, kurios prašė nuo 1895 m. Palaidotas Morė-siur-Lueno kapinėse. Laidotuvėse dalyvavo Klodas Monė ir Ogiustas Renuaras.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]