Alec Baldwin

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Alec Baldwin
Aktorius 2012 m. Kanų kino festivalio metu
Gimė 1958 m. balandžio 3 d. (65 metai)
Jungtinės Amerikos Valstijos Amitvilis, Niujorkas, JAV
Sutuoktinis (-ė) Kim Basinger (19932002)
Hilaria Thomas (nuo 2012)
Vaikai Ireland Baldwin
Carmen Baldwin
Veikla aktorius
Alma mater Niujorko universitetas
Vikiteka Alec Baldwin

Alexander Rae „Alec“ Baldwin III (g. 1958 m. balandžio 3 d. Amitvilyje, Niujorke, Jungtinėse Valstijose) – garsus amerikiečių aktorius, vaidinęs kine, televizijoje bei teatre. Alekas Boldvinas yra pats vyriausias iš keturių Boldvinų brolių (visi broliai yra tapę aktoriais).

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Alekas Boldvinas yra gimęs Amitvilyje, mažame miestelyje Ilgojoje saloje, Niujorke. Jo mama – Carol Newcomb, tėvas – istorijos mokytojas bei futbolo treneris Alexander Rae Baldwin (1927–1983). Boldvinas augo krikščioniškoje šeimoje, turinčioje airiško, angliško ir prancūziško kraujo. Turi tris jaunesnius brolius: Daniel, William ir Stephen; visi tapo aktoriais. Be brolių turi ir dvi seseris: Beth Baldwin Keuchler (g. 1955 m.) ir Jane Baldwin Sasso (g. 1965 m.)

Boldvinas jaunystėje žaidė futbolą, taip pat buvo šaulių klubo, kurio vadovas buvo jo tėvas, narys. 19761979 m. mokėsi Džordžo Vašingtono universitete, vėliau perstojo į Niujorko universitetą, studijavo vaidybą. Tapo aktorių asociacijos „Actors Studio“ Niujorke nariu. 2010 m. gegužės 12 d. universitetas jam suteikė garbės daktaro laipsnį.

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teatras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karjerą Brodvėjaus teatre pradėjo 1986 m. Tada suvaidino Džo Ortono pjesėje „Loot“. Boldvinas yra atlikęs Stenlio Kovalskio rolę Tenesio Viljamso pjesėje „A Streetcar Named Desire“, 1992 m. už vaidybą jam buvo paskirtas geriausio aktoriaus titulas prestižiniuose „Tony“ apdovanojimuose.

Taip pat yra vaidinęs pjesėse „Serious Money“, „Macbeth“ (1998 m.), „Twentieth Century“ (2004 m.), „Entertaining Mr. Sloane“ (2006 m.), „Equus“ (2010 m.), miuzikle „South Pacific“ (2005 m.).

Aktorius Ekrano aktorių gildijos apdovanojimų metu 2010 m.

Televizija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji svarbesnė Boldvino rolė televizijoje buvo muilo operoje „The Doctors“, kurioje 19801982 m. atliko Bilio Aldričo vaidmenį. Kiek vėliau vaidino kitoje muilo operoje, „Knots Landing“, o 1986 m. keturių dalių televizijos filme „Dress Gray“ atliko policijos seržanto vaidmenį.

19982002 m. Boldvinas buvo vaikų televizijos šou „Thomas the Tank Engine & Friends“ pasakotojas, įgarsino 52 serijas. 2000 m. dalyvavo JAV televizijos žaidime „Kas laimės milijoną?“, kuriame varžėsi su kitais žymiais žmonėmis. Laimėjo 250 tūkst. JAV dolerių, kurie buvo paaukoti gyvūnų apsaugos organizacijai PAWS.

2002 m. Boldvinas vaidino situacijų komedijoje „Friends“, atliko perdėtai entuziastingo Fibės Bufei vaikino Parkerio vaidmenį. Aktorius taip pat vaidino komedijos „Will & Grace“ paskutiniuose sezonuose (septintame ir aštuntame). Atliko Malkolmo vaidmenį, kuris buvo slaptasis agentas, įdarbinęs Vilą Trumeną savo firmoje, taip pat vėliau susidėjęs su Karen Volker. Vaidino pirmojoje serialo serijoje, kuri buvo transliuota tiesiogiai. Boldvinas parašė scenarijų serialo „Law & Order“ serijai „Tabloid“, kuri buvo parodyta 1998 m. Atliko plastikos chirurgo Bareto Moore vaidmenį seriale „Nip/Tuck“.

Bene pats žymiausias Boldvino vaidmuo televizijoje yra seriale „30 Rock“, kuriame jis atliko pagrindinį Džeko Donagio vaidmenį. Komedija transliuota NBC kanalu. Aktorius seriale vaidino visus septynis sezonus nuo 2006 iki 2013 m. Džekas Donagis – korporacijos prezidentas, pasižymintis ryžtingumu ir valdingumu bei perdėtu abejingumu kitiems. Rolė Alekui Boldvinui uždirbo du „Emmy“, du „Auksinio gaublio“ ir septynis Ekrano aktorių gildijos apdovanojimus, taip pat daugybę kitų nominacijų. 2008 m. laimėjo pirmąjį „Emmy“ apdovanojimą, kai prieš tai buvo nominuotas šešis kartus. Nuo trečiojo sezono Alekas Boldvinas priskiriamas prie serialo prodiuserių.

NBC televizijos šou „Saturday Night Live“ Alekas Boldvinas 2011 m. tapo kviestine žvaigžde jau šešioliktąjį kartą. Laidoje aktorius yra pasirodęs daugiausiai kartų iš visų garsių žmonių.

2013 m. Boldvinas vedė rytinė laidą „Up Late with Alec Baldwin“, tačiau po viešų homofobiškų išsireiškimų buvo atleistas.

Kinas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boldvinas kaip kino aktorius debiutavo 1987 m. filme „Forever, Lulu“. Vėliau atliko vaidmenis filmuose „Beetlejuice“ ir „Working Girl“ (abu 1988 m.) bei „The Hunt for Red October“ (1990 m.), kuriame Boldvinui teko pagrindinis vaidmuo.

1991 m. Boldvinas sutiko savo būsimą žmoną Kim Basinger filme „The Marrying Man“, kuriame jiedu vaidino įsimylėjėlius. 2001 m. vaidino filme „Pearl Harbor“, kuris tapo daugiausiai uždirbusiu filmu, kuriame vaidino Boldvinas. Boldvinas buvo nominuotas Oskarui, Auksiniam gaubliui ir Ekrano aktorių gildijos apdovanojimui už vaidybą filme „The Cooler“ (2003 m.).

Alekas Boldvinas su savo pirmąja žmona Kim Basinger.

Aktorius yra įgarsinęs ne vieną animacinį filmą, tarp jų – „The Royal Tenenbaums“, „The SpongeBob SquarePants Movie“, „Madagaskaras: pabėgimas į Afriką“, „Rise of the Guardians“ ir kt.

Alekas Boldvinas yra vaidinęs apie 70 įvairių filmų. Žymesni filmai – „Miami Blues“ (1990 m.), „Prelude to a Kiss“ (1992 m.), „Glengarry Glen Ross“ (1992 m.), „The Shadow“ (1994 m.), „The Juror“ (1996 m.), „The Edge“ (1997 m.), „The Aviator“ (2004 m.), „The Departed“ (2006 m.), „It's Complicated“ (2009 m.), „To Rome with Love“ (2012 m.).

Radijas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2009 m. sausio 12 d. Boldvinas tapo radijo laidos „The New York Philharmonic This Week“, skirtos Niujorko filharmonijai, vedėju. 2011 m. spalio 24 d. radijo stotis WNYC pradėjo transliuoti Boldvino radijo pokalbių laidą „Here’s the Thing“, kurioje kalbinami įvairūs žymūs žmonės, dainininkai, aktoriai.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1990 m. Boldvinas sutiko savo būsimą žmoną Kim Basinger, kai abu vaidino tame pačiame filme. Pora susituokė 1993 m., turi dukterį Ireland Baldwin, gimusią 1995 m. Kim Basinger užpildė skyrybų dokumentus 2001 m. sausį, o pora galutinai išsiskyrė 2002 m.

2011 m. vasarą Boldvinas pradėjo susitikinėti su jogos instruktore Hilaria Thomas. Pora kartu apsigyveno Manhatane, susižadėjo 2012 m. balandį, o susituokė tų pačių metų vasaros pradžioje Niujorke. 2013 m. vasarį pora pranešė, jog laukiasi savo pirmojo vaiko. Dukra, kurią pora pavadino Carmen, gimė rugpjūtį.

Boldvinas ir visa jo šeima yra katalikai.

Halynos Hutchins nužudymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2021 m. spalio 21 d. filmuojant filmą Rust liet. Rūdys įvyko incidentas, kai šaunamuoju ginklu, kuris turėjo būti užtaisytas tuščiais šoviniais, šūvį paleidęs Alecas Baldvinas sužeidė operatorę Halyną Hutchins ir režisierių Džoelį Souzą (Joel Souza). Hutchins buvo skubiai nugabenta į Naujosios Meksikos universiteto ligoninę Albukerkėje, kur galiausiai mirė. Filmavimas buvo sustabdytas, o Alecas Baldvinas buvo apklaustas policijoje[1]. Kitą dieną režisierius Souza buvo išleistas iš ligoninės[2].

2023 m. vasario 1 d. sužinota, kad prokurorai A. Boldvinui ir ginklų konsultantei Hanai Gutierrez-Reed pateikė du kaltinimus dėl netyčinės žmogžudystės. Tyrimo metu nustatyta, kad Baldvinas nebaigė numatytų vienos valandos trukmės mokymų apie ginklus, o Hana Gutierrez-Reed, pasak prokurorų, nereikalavo mokymų ir nesilaikė saugos procedūrų laikydama šaudmenis.

2023 m. balandį Boldvino advokatai paskelbė, kad prokurorai nutraukė jam pateiktus baudžiamuosius kaltinimus[3][4].

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Alec Baldwin “Discharged” Prop Gun That Killed ‘Rust’ Cinematographer Halyna Hutchins & Injured Director On Set; Actor Questioned And Released
  2. ‘Rust’ Director Joel Souza Out Of Hospital
  3. Charges dropped against Alec Baldwin in fatal on-set 'Rust' shooting
  4. A.Baldwino nušautos H.Hutchins byloje – atomazga: kaltinimai aktoriui panaikinti