Pereiti prie turinio

Adata

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Siuvimo adatos

Adata – plonas, pailgas, dažniausiai metalinis siuvimo ar siuvinėjimo įrankis, kurio vienas galas nusmailintas, o kitame gale yra ąselė praverti siūlui. Adatos būna įvairaus dydžio, priklausomai nuo paskirties ir su kokiu audiniu dirbama. Paprastos siuvimo adatos ilgis dažniausiai neviršija 5 cm. Nuo paskirties taip pat priklauso smailojo galiuko bukumas, ąselės forma bei dydis.

Pirmosios adatos buvo gaminamos iš kaulo bei medžio, dabartinės iš anglinio plieno vielos, padengiamos nikeliu ar auksu apsaugai nuo korozijos. Ypatingai aukštos kokybės adatos yra pagamintos iš platinos.

Archeologiniai tyrinėjimai parodė, kad adatos naudojamos tūkstančius metų, pvz., aptiktos akmens amžiaus kaulinės adatos. Taip pat manoma, kad tarp Kostenki kaimo Rusijoje vulkaninių pelenų sluoksnyje Kostenki rastų artefaktų, datuojamų prieš 45 000 metų, buvo ir adatų.

Amerikos indėnai gamindavo adatas iš įvairios gamtinės žaliavos. Pvz., iš agavos lapų gaudavo ir adatą, ir siūlą: lapus ilgai mirkius iš spyglio pavidalo lapo smaigalio susidarydavo smaili adata, nuo kurios eidavo lapo gyslos – siūlai.

Kitokios adatos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Siuvimo adatos:

  • Siuvimo mašinos adata – įtvirtinama siuvimo mašinoje. Nuo paprastos siuvimo adatos skiriasi tuo, kad skylutė siūlui yra ne gale, o priekyje. Tai susiję su siuvimo mašinos judesiu ir dygsnio sudarymo būdu.
  • Medicininė adata – dažniausiai išlenkta, kad būtų patogiau susiūti kūno audinius.

Kitos paskirties adatos:

  • Preparavimo adata – kotelyje įtvirtinta adata, kuri naudojama biologijoje ir panašiose srityse manipuliuoti smulkiais daiktais (pvz., entomologijoje vabzdžių kojoms ir sparnams kolekcijose ištiesinti ir pan.).
  • Entomologinė adata – smeigtukas, kuriuo entomologinėse kolekcijose prismeigiami vabzdžiai. Būna kelių dydžių pagal tai, kokio stambumo vabzdžiams skirtos.
  • Švirkšto adata – tuščiavidurė adata, aštriu įstrižai nupjautu galu (kad lengviau smigtų į odą ir gilesnius audinius), pro kurią iš švirkšto į audinius leidžiami skysčiai.
  • Gramofono adata arba patefono adata – adata, kuri gramofone ar patefone skaito įrašą plokštelėje.
  • Jūrų adata – adatžuvinių (Syngnathidae) šeimos žuvis.


Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas adata

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose