Abisinijos katė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Abisinijos katė

Abisinijos katė – trumpaplaukių kačių veislė. Manoma, jog tai seniausia naminių kačių veislė pasaulyje. Tai labai protingos, nuovokios katės, kurios galimai yra senovės Egipto kačių palikuonės.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartinės Abisinijos katės išvaizda ir kūno sudėjimu stulbinamai panašios į balzamuotas kates, rastas per archeologinius kasinėjimus Egipte. Senovės Egipto piešinių ir skulptūrų katės taip pat labai panašios į Abisinijos kates.

Pirmąją Abisinijos katę į Didžiąją BritanijąEtiopijos atgabeno feldmaršalas Robertas Neiperas. Katė vadinosi Zula, jos kailis buvo taškuotas, nors pati katė nebuvo panaši į dabartines Abisinijos kates. Manoma, jog Zula – Abisinijos kačių pramotė. 1882 m. Abisinijos katės buvo pripažintos Didžiojoje Britanijoje. Po karų ir leukozės epidemijos ši veislė beveik išnyko. Abisinijos kačių vėl ėmė daugėti septintojo dešimtmečio pradžioje.

Charakteris[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šios veislės katės draugiškos, užsispyrusios, nėra įkyrios, bet jei ko nori, akivaizdžiai tai parodo. Šioms katėms patinka bendravimas, todėl paliktos vienos liūdi arba pyksta. Paprastai gerai sutaria su kitomis katėmis ir šunimis. Katinai paprastai geresnio būdo už katytes – šios kartais šiaušiasi prieš kitas kates. Abisinijos katėms reikia daug erdvės ir daug dėmesio. Jokiu būdu negalima uždaryti jų vienų mažoje patalpoje.

Tai smalsios, protingos būtybės. Ištyrinėja visus naujus daiktus, be reikalo nerizikuoja, tačiau mėgsta žaidimus ir nuotykius. Kaip ir daugelis kačių, mėgsta švelnumą ir glamones.

Fizinės savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Abisinijos katės kūnas būna raumeningas, tvirtas, lankstus, vidutinio ilgumo. Kojos, palyginti su kūnu, plonos, kaulai gana smulkūs. Uodega gana ilga, stora prie pagrindo, smaili. Galva plati, nosis su nedideliu įlinkiu, smakras ryškus. Migdolo pavidalo akys įkypos, gyvos. Didelės ausys žemai ties smilkiniais, smailios. Stangrus Abisinijos katės kailis trumpo, plono ir glotnaus plauko.

Autentiška Abisinijos katės spalva vadinama laukinių kačių spalva. Per daugelį metų buvo išvestos ir kitų spalvų katės. Visos Abisinijos katės taškuotos, kiekvienas jų kailio plaukelis su dviem ar trim tamsesniais ruožais. Plauko galiukas visada tamsus.

Akys gali būti gintaro spalvos, žalios arba geltonos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Esther J.J. Verhoef-Verhallen. Kačių enciklopedija, vert. Danguolė Žalytė. Vilnius: Aktėja, 2002.