Aaron Swartz

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Aaron Swartz Creative Commons renginyje 2008 m. gruodžio 13 d.

Aaron H. Swartz (1986 m. lapkričio 8 d. – 2013 m. sausio 11 d.) – amerikiečių programuotojas, rašytojas, politinis aktyvistas. Jis prisidėjo prie RSS kūrimo, bendruomeninio naujienų portalo Reddit sukūrimo, įkūrė interneto aktyvistų grupę Demand Progress kovai prieš SOPA (Stop Online Piracy Act). Taip pat bendradarbiavo su visuomenine organizacija Avaaz, buvo vienas žurnalo „The Baffler“ redaktorių, redagavo Vikipediją.

2011 m. sausio 6 d. Aaron Swartz buvo areštuotas už masinį mokslinių žurnalų straipsnių siuntimąsi iš skaitmeninės JSTOR bibliotekos. Jis prieštaravo bibliotekos nuostatoms už straipsnių skaitymą gautais pinigais atsiskaityti su straipsnių publikuotojais, o ne autoriais. Taip pat pasisakė prieš pinigų už straipsnių skaitymą ėmimą apskritai, motyvuodamas, kad straipsniuose aprašyti tyrimai buvo finansuojami iš biudžeto, o ne privačių įmonių, todėl turi priklausyti visiems. JSTOR atsisakė kelti Aaronui ieškinį, taip pat paskelbė, kad virš 4,5 mln. straipsnių leis siųstis nemokamai. Tačiau valstybiniai kaltintojai reikalavo jam nuo 35 iki 50 metų laisvės atėmimo bausmės ir iki 1 mln. JAV dolerių baudos. 2013 m. sausio 11 d. ryte Aaron Swartz buvo rastas savo bute Brukline pasikoręs.

Gyvenimas ir užsiėmimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aaron Swartz gimė Čikagoje, Ilinojaus valstijoje. Jo tėvas Robert Swartz buvo programinės įrangos įmonės įkūrėjas, ir Aaron nuo vaikystės domėjosi kompiuteriais, programavimu, internetu ir jo kultūra. 13 metų laimėjo ArsDigita prizą, skiriamą už geriausią „naudingą, nekomercinį, šviečiamąjį interneto puslapį“ ir kartu kelionę į Masačusetso technologijos institutą (MIT). Keturiolikos metų jau dalyvavo vienos iš RSS versijų kūrimo grupėje. Mokėsi „North Shore Country Day School“, nedidelėje privačioje mokykloje.

Vėliau Aaron Swartz dirbo su World Wide Web Consortium (W3C), sukūrė RFC 3870 - RDF/XML duomenų tipą (content-type). Taip pat kartu su John Gruber sukūrė „Markdown“, interneto puslapių turinio valdymo sistemose naudojamą formatavimo standartą.

Aaron Swartz metus mokėsi Stanfordo universitete, tačiau vėliau jį paliko ir įkūrė programinės įrangos įmonę „Infogami“. 2005 m. lapkritį „Infogami“ susijungė su „Reddit“. 2006 m. pabaigoje Reddit buvo nupirktas „Wired“ žurnalo savininkų, „Condé Nast Publications“, ir Aaron persikėlė į San Fransiską dirbti „Wired“.

20102011 m. Aaron Swartz buvo mokslinis darbuotojas Etikos centre Harvardo universitete.

Palikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2014 m. sausio 11 d., minint pirmąsias jo mirties metines, buvo išleista dokumentinis filmas apie Svartzą: „The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz“.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Aaron Swartz documentary“. TakePart. Suarchyvuota iš originalo November 19, 2014. Nuoroda tikrinta November 19, 2014.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]