Pereiti prie turinio

1967 m. Gibraltaro suverenumo referendumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Referendumo vartai Karolio V gynybinėje sienoje. Pavadinti 1967 m. vykusiam Gibraltaro referendumui atminti
Nacionalinėmis spalvomis nudažytas automobilis Gibraltaro referendumo proga

1967 m. Gibraltaro suverenumo referendumas1967 m. rugsėjo 10 d. vykęs Gibraltare referendumas, kuriame buvo klausiama, ar šios teritorijos žmonės norėtų būti valdomi Ispanijos, išlaikydami Didžiosios Britanijos pilietybę ir specialų Gibraltaro statusą Ispanijos sudėtyje, ar pripažinti britų suverenitetą su savivaldos institucijomis.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos rezoliuciją nr. 2070, patvirtintą 1965 m. gruodžio 16 d., 1966 m. Ispanijos ir Didžiosios Britanijos vyriausybės pradėjo oficialias derybas dėl Gibraltaro statuso. Ispanijos užsienio reikalų ministras Fernando Castiella pateikė britų vyriausybei oficialų pasiūlymą, į kurį buvo įtrauktos 3 sąlygos:[2][3]

  • Utrechto sutarties atšaukimas ir vėlesnis Gibraltaro grąžinimas Ispanijai.
  • Didžiojo Britanijos Karališkojo laivyno bazės buvimas Gibraltare, jo naudojimas, priklausomi nuo konkretaus Anglijos-Ispanijos susitarimo.
  • Susitarimas dėl Gibraltaro gyventojų teisių, kurias garantuoja Jungtinių Tautų Organizacija, jų pilietybės klausimų, kultūrinių, socialinių ir ekonominių interesų Gibraltare ir kur nors kitur Ispanijoje.

Derybų laikotarpiu buvo tariamasi su F. Franko valdoma Ispanija, kuomet buvo suvaržytos jos piliečių teisės, tuo tarpu Gibraltare žmonėms jų demokratines laisves garantavo britų vyriausybė. Be to, nors ispanų ekonomika ir augo, bet buvo silpnesnė, ir jos paprasti piliečiai pasienyje gyveno gana vargingai.

Tokiu būdu, Gibraltaro žmonėms buvo pasiūlyta perduoti teritorijos valdymą Ispanijai pagal jos vyriausybės pasiūlytas sąlygas arba ir toliau išlaikyti savo ryšius su Didžiąja Britanija ir demokratinėmis vietos institucijomis, Britanijai išsaugant savo dabartines pareigas.[4]

Rezultatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Referendume dalyvavo 12 672 registruoti rinkėjai (73,4 proc.), 99,64 proc. iš jų pasisakė už Didžiosios Britanijos suverenitetą Gibraltare. 1969 m. buvo priimta nauja konstitucija. Paskelbta Gibraltaro nacionalinė diena, kuri kasmet nuo 1992 m. švenčiama rugsėjo 10 d., siekiant paminėti Gibraltaro suverenumo referendumą.

1969 m. F. Franko režimas uždarė Ispanijos ir Gibraltaro sieną, nutraukė visus ryšius ir smarkiai apribojo judėjimą. Siena dar nebuvo visiškai atnaujinta iki pat 1985 m. vasario, dešimt metų po F. Franko mirties.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Garcia, Joseph (1994). Gibraltar - The Making of a People. Gibraltar: Medsun.
  2. George Hills (1974). Rock of Contention. A History of Gibraltar. London: Robert Hale. p. 456. ISBN 0-7091-4352-4.
  3. United Kingdom Secretary of State for Foreign Affairs (1966). Gibraltar talks with Spain (May-October 1966). Presented to Parliament by the Secretary of State for Foreign Affairs by Command of Her Majesty. London: Her Majesty's Stationery Office. p. 36.
  4. Antonio Cassese (1998) Self-Determination of Peoples: A Legal Reappraisal Cambridge University Press, p208

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]