Utrechto sutartis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
The Treaty of Utrecht.jpg

Utrechto taika, Utrecto sutartys – taikos sutartys, kuriomis įtvirtinta taika; rinkinys taikos sutarčių, pasirašytų Nyderlandų mieste Utrechte 1713 m kovo ir balandžio mėnesiais.[1] Ji pabaigė karą dėl Ispanijos sosto paveldėjimo, vykusio tarp įvairių Europos valstybių.

Viena buvo pasirašytos tarp Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV pasiuntinių ir Ispanijos karaliaus Filipo V, kita – tarp Didžiosios Britanijos karalienės Anos, Savojos kunigaikščio ir tuometinių Jungtinių Nyderlandų Provincijų.

Derybos pradėtos 1712 m. sausio mėn. Protokoluotojas – teisėtyrininkas Johann Jacob Vitriarius. Imperatorius Karolis VI pradžioje nepripažino susitarimų dėl sutartyje įtvirtintų reikalavimų. Prancūzijai trumpam pradėjus karą, 1714 m. jis buvo priverstas patvirtinti Raštato bei Badeno taiką Austrijos ir Šv. Romos Imperijos atžvilgiu. Šventoji Romos imperija ir Portugalija su Ispanija taikos sutartis sudarė vėliau.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Utrechto taika. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIV (Tolj–Veni). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2015. 447 psl.