Pereiti prie turinio

Žemyninis taipanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Oxyuranus microlepidotus

Žemyninis taipanas (Oxyuranus microlepidotus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Ropliai
( Reptilia)
Būrys: Žvynaropliai
( Squamata)
Pobūris: Gyvatės
( Serpentes)
Šeima: Aspidai
( Elapidae)
Gentis: Taipanai
( Oxyuranus)
Rūšis: Žemyninis taipanas
( Oxyuranus microlepidotus)

Žemyninis taipanas (Oxyuranus microlepidotus) – aspidinių (Elapidae) šeimos gyvačių rūšis, priklausanti taipanų (Oxyuranus) genčiai. Paplitusi centrinėse Australijos srityse, ypač Eiro ežero regione. Laikoma nuodingiausia gyvate pasaulyje.[1]

Žemyninis taipanas yra ~1,8 m ilgio, nors atskiri individai gali užaugti iki 2,5 m. Kūnas žiemą tamsios spalvos, su rudais, žalzganais atspalviais, o vasarą geltonas su juodais žvyneliais. Kūno spalvą keičia, kad palengvintų termoreguliaciją.

Maitinasi graužikais, kitais smulkiais žinduoliais, paukščiais. Auką žudo vienu įkirtimu, vėliau palaukia, kol ši žus, ir grįžta jos praryti. Deda 1-12 kiaušinius į apleistus gyvūnų urvus. Jaunikliai išsirita per 2 mėnesius. Gyvatė baikšti ir suerzinta yra linkusi pasitraukti, o ne pulti.

Žemyninio taipano nuodai sudaryti iš labai stipraus neurotoksino taipoksino ir fermento proteazės. Vienu įkirtimu gyvatė suleidžia vidutiniškai 44 mg nuodų. Vidutinė mirtina dozė pelei yra 30 μg/kg. Nors šis roplys – mirtinai nuodingas, žmonės nuo šios gyvatės nukenčia retai, be to, yra sukurti veiksmingi priešnuodžiai.

  1. „LD50 for various snakes“. seanthomas.net. Suarchyvuota iš originalo 2015-10-13. Nuoroda tikrinta 2016-05-01.