Žaislas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Rubiko kubas

Žaislas – daiktas, naudojamas žaidimui. Žaislai daugiausia skirti pramogai ir pasilinksminimui, bet gali turėti ir kitokių tikslų. Kai kurių žaislų paskirtis – parengti vaikus suaugusiųjų gyvenimui. Pavyzdžiui, lazdelė su arklio galva padeda vaikui suprasti, kaip jojama arkliu, gerokai anksčiau, nei jis geba išsilaikyti balne. Panašiai šiuolaikinės žaislinės mašinėlės moko vairavimo įgūdžių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2015 m. pašto ženklas „Senieji žaislai“

Senoviniai žaislai – degto molio arkliukai, surasti Egipte, kuriems, manoma, apie 2500 metų. Archeologai Rodo saloje (Graikija) rado dar senesnių mažų žaislinių gyvūnėlių bei raitelių.

Viduramžiais labai populiarūs žaislai buvo sukučiai ir barškynės, o vėlesniais laikais tik turtingos šeimos galėjo įsigyti madingų, įmantrių žaislų. Griežto auklėjimo šeimose vieninteliai žaislai, leidžiami žaisti sekmadieniais, buvo susiję su Biblija, pavyzdžiui, Nojaus arkos modelis.

Mūsų laikais yra kur kas daugiau žaislų nei kada nors anksčiau. Vaikai turi didžiulį masiškai gaminamų žaislų pasirinkimą, tačiau paklausūs ir paprasti, namie padaryti žaisliukai, kuriais žavėjosi dar senovės egiptiečių vaikai.

Tėvai, norintys visapusiškai lavinti vaikus, turėtų stengtis, kad vaiko žaislai aprėptų skirtingas lavinimo sritis: naudingi smulkiajai ir stambiajai motorikai, atminčiai, dėmesiui ir mąstymui, meninių gabumų lavinimui, humorui ir atsipalaidavimui, skatinantys domėtis įvairiais mokslais.

Populiariausi žaislai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lankas – šimtmečiais daugelyje šalių žaidimams vaikai naudodavo medinius ratus ar statinių lankus. Juos galima ridenti, svaidyti į viršų ar sukti apie kūną.

Lėlės – vieni pirmųjų žaislų. Jas darydavo iš skudurų, vaško, medžio, popieriaus. Praeitame šimtmetyje lėlės trapiomis porceliano galvutėmis buvo rengiamos puikiais drabužėliais. Šiuolaikinės lėlės kur kas patvaresnės. Kai kurios jų gali net vaikščioti, „kalbėti“ ir „valgyti“. Šiais laikais ypač populiarios lėlės Barbės.

Žaislines mašinėles dažnai mėgsta rinkti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Kai kurie žaisliniai modeliukai, valdomi distanciniu pultu, gali važinėti į visas puses.

Statybiniai žaislai – tokie kaip Lego, lavina vaizduotę, moko statybos įgūdžių. Sujungus įvairaus dydžio dalis, galima statyti žaislines tvirtoves, pilis ir net erdvėlaivius.

Elektroniniai žaislai – baterijomis varomi žaislai. Jie ugdo žaidėjo reakciją ir proto guvumą. Viduje esanti mikroschema tokia mažutė, kad net patys sudėtingiausi žaidimai telpa kišenėje.

Meškiukai Tedžiai. Pavadinimas kilo nuo medžioklės 1902 m. metu, kai JAV prezidentas Teodoras (Tedis) Ruzveltas (1858–1919) atsisakė nušauti mažą meškiuką. Netrukus šis įvykis buvo aprašytas laikraščiuose, o parduotuvėse imta prekiauti mielais žaisliukais, pavadintais meškiukais tedžiais. Europoje, VokietijojeSteiff“ prekybos bendrovė sukūrė panašius meškiukus sukinėjamomis letenėlėmis. Šis visų mėgstamas žaislas dabar gaminamas visokiausių dydžių ir spalvų, bet svarbiausi jo bruožai išlieka.