Barbė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pirmasis Barbės modelis, 1959 m pateiktas tiek blondinės, tiek ir brunetės variantais.

Barbė (angl. Barbie) – pasaulyje išpopuliarėjęs lėlės modelis, kuris debiutavo Amerikos tarptautinėje žaislų mugėje 1959 m. kovo 9 d.[1] Šią lėlę gamina bendrovė „Mattel“.

Lėlės sukūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žinomiausią žmonijos istorijoje lėlę Barbę sukūrė amerikiečių verslininkė Rut Handler. Atostogaudama Šveicarijoje, R. Handler pamatė lėlę Lilli – žavią blondinę iš bulvarinio laikraščio „Bildkomiksų. Root pakerėjo Lilli, ir verslininkė įsigijo ne tik lėlę, bet ir autorines šios lėlės gaminimo teises.

Kuriamai buvo suteikta XX amžiaus septintojo dešimtmečio „Holivudo“ gražuolės Džein Mansfild išvaizda. Taip pat buvo pagamintas ir namelis lėlei – toks pats rausvas ir apklijuotas širdelėmis kaip ir tikrosios „Holivudo“ žvaigždės namas. Drabužius lėlei sukūrė žinomi dizaineriai iš „Dior“ ir „Givenchy“ mados namų. Handler lėlei suteikė Barbės vardą pagal savo dukterį Barbarą.

1958 m. Barbė buvo patentuota ir pradėta pardavinėti. Po intensyvios reklaminės TV kampanijos pristačius lėlę Tarptautinėje žaislų mugėje, JAV apėmė „barbiamanija“.

Skaičiuojama, kad 150-yje šalių parduoda virš milijardo Barbės egzempliorių.[2] Sukurta įvairių Barbės amplua modelių: olimpinė sportininkė, paleontologė, gydytoja, astronautė, politikė, dainininkė ir kt. Taip pat sukurta įvairių rasių ir tautybių Barbės atitikmenų.

Kultūrinė reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Barbė netruko tapti svarbia kultūrine ikona. Barbė daugeliui merginų įtvirtino rūbų, makiažo, vakarėlių ir grožio kultą. Ją pamėgo vaizduoti poparto menininkai, jos vardu pradėtos vadinti įvairios įstaigos, restoranai.

Lėlė Barbė dažnai vertinama kaip vartotojiškos visuomenės produktas ir kritikuojama už šių vertybių diegimą jaunajai kartai. Žodžiu „Barbie“ kartais apibūdinama paika mergina ar moteris.

Jeigu lėlė būtų gyvas asmuo, ji turėtų būti 1,75 cm ūgio, 36-18-33 cm apimčių. Barbės gamintojai kritikuojami, kad lėlės kūno sudėjimas skatina galimą nervinės anoreksijos sukėlimą.[3]

Europos popmuzikos grupė „Aqua1997 m. pristatė išgarsėjusią dainą „Barbie Girl“. Vaizdo klipe naudota grafika, panaši į į rožinį Barbės logo. 1997 m. rugsėjo 11 d. Mattel korporacija padavė „Aqua“ į teismą už prekės ženklo pažeidimą. Išnagrinėjus bylą, buvo pripažinta teisė į parodiją ir 1998 m. gegužės 15 d. grupė buvo išteisinta.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Ruth Mosko Handler unveils Barbie Doll“
  2. „Vintage Barbie struts her stuff“, BBC News
  3. Helga Dittmar, Emma Halliwell, and Suzanne Ive, "Does Barbie make girls want to be thin? The effect of experimental exposure to images of dolls on the body image of 5-to 8-year-old girls. " Developmental psychology, 42#2 (2006): 283.
  4. „Barbie loses battle over bimbo image“, BBC News.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]