Pereiti prie turinio

Žaidimų valdymo įrenginys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiaurės Amerikai skirtos Super NES versijos žaidimų pultas

Žaidimų valdymo įrenginys, vaizdo žaidimų manipuliatorius[1] – įvesties įrenginys, naudojamas kartu su kompiuterinių žaidimų ar kitomis pramogų sistemomis tam tikram objektui ar veikėjui kompiuteriniame žaidime valdyti. Valdymo įrenginys paprastai prie žaidimų konsolės ar kompiuterio jungiamas laidu, nors nuo XXI a. 1-ojo dešimtmečio plačiai paplito bevieliai valdymo įrenginiai. Žaidimų valdymo įrenginiai apima klaviatūras, peles, žaidimų pultus, vairasvirtes ir kt.[1] Specialios paskirties įrenginiai, kaip kad vairavimo žaidimams skirtas vairas ar šaudykliniams žaidimams skirti pistoletai, taip pat laikomi žaidimų valdymo įrenginiais.

Žaidimų valdymo įrenginiai projektuoti ir tobulinti metų metus, kad taptų kuo patogesniais valdyti. Tai lėmė įvairių stilių ir mygtukų išdėstymų sukūrimą, drauge buvo sukurta tokių valdymo įrenginių, kurie geriausiai atlieka savo funkciją žaidžiant konkretaus žanro žaidimus. Pavyzdžiui, Nintendo GameCube valdymo įrenginys dėl savo mygtukų išdėstymo laikomas nepatogiu žaisti muštynių žaidimus, tuo tarpu Microsoft Xbox valdymo įrenginys, turintis šoninius gaidukus, kurie imituoja tikrus šaunamuosiuose ginkluose randamus gaidukus, tapo populiarus žaidžiant šaudykles.[2]

Vienas pirmųjų žaidimų valdymo įrenginių susidėjo iš paprasto sukamojo įtaiso ir vieno mygtuko. Juo buvo valdomas žaidimas „Tennis for Two“. Nuo tada valdymo įrenginių konstrukcija vis keitėsi ją papildant krypties valdikliais, didesniu mygtukų kiekiu, vairasvirtėmis, judesių aptikimo technologija, analoginiais kreiptukais, jutikliniais ekranais ir kitokiomis savybėmis.[3]

Variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atari Paddle
Atari XE vairasvirtė
 • Žaidimų pultas (angl. gamepad, joypad) – įrenginys, kuris laikomas dvejomis rankomis ir daugiausia valdomas nykščiais. Objektai ekrane valdomi nykščiais slankiojant krypties valdiklius, likę mygtukai skirti tam tikrų veiksmų atlikimui.
 • Paddle – valdymo įrenginys, turintis apskritą sukimo įtaisą ir vieną ar kelis šaudymo mygtukus. Sukimo įtaisu valdomi žaidėjo judesiai ar objektas išilgai vienai iš ekrano geometrinių ašių. Tai pirmasis žaidimo valdymo įrenginys.
 • Vairasvirtė (angl. joystick) – išorinis įrenginys, susidedantis iš rankinės svirties, kurią galima pakreipti tai į vieną, tai į kitą pusę arba ratu. Vairasvirtė dažniausiai naudojama skraidymo simuliatoriuose.
 • Rodomasis rutuliukas (angl. trackball) – iš esmės apversta kompiuterio pelė, kuri valdoma asmens delnu. Šio įrenginio privalumas toks, kad jis nereikalauja daug vietos valdymui. Reakcijos laikas priklauso nuo paties asmens gebėjimo greitai valdyti. Tai kompiuterinės pelės pirmtakas.
 • Droselio kvadrantas (angl. throttle quadrant) – vieno ar kelių svertų komplektas, kuris daugiausiai naudojamas imituoti droselius arba kitus panašius valdiklius iš tikro egzistuojančioje transporto priemonėje, ypač orlaiviuose. Droselio kvadrantai, kartu su vairasvirtėmis ir vairalazdėmis, plačiai naudojami skraidymo simuliatoriuose.
 • Vairas (angl. steering wheel) – lenktynių vairas, naudojamas daugumoje lenktynių žaidimų, taip pat lenktynių simuliatoriuose. Dauguma jų turi vibracijos funkciją. Į komplektą įeina greičio ir stabdžių pedalai, paprastos pavarų perjungimo svirtelės, judančios į priekį ar atgal, arba sudėtingesnės svirtys, primenančios tikras automobilių pavarų svirtis. Dar gali būti pridėta ir sankaba.
 • Vairalazdė (angl. yoke) – įrenginys, panašus į vairą, tik labiau primenantis vairalazdes, randamas daugelyje orlaivių. Pasižymi dviašiu valdymu, t. y. vairalazdę galima sukti netik apie jos ašį, bet ir pastumti į priekį ar patraukti atgal.
 • Pedalai – greičio, sankabos ir stabdžių pedalai. Gali būti naudojami tiek vairavimo, tiek skraidymo simuliatoriuose.
 • Klaviatūra ir pelė – tipiški valdymo įrenginiai, skirti asmeniniams kompiuteriams. Pelė dažniausiai naudojama pasiekti didesniam valdymo greičiui, komfortui, tikslumui ir sklandesniam judėjimui; ja paprastai valdomas vaizdas ekrane, mygtukai atlieka šaudymo funkciją. Klaviatūra valdomi objekto judesiai ekrane, taip pat mygtukais atliekami įvairūs veiksmai.
 • Jutiklinis ekranas (angl. touchscreen) – įvesties įrenginys, leidžiantis naudotojui sąveikauti su kompiuteriu liečiant jo paviršių.
 • Judesių aptikimas (angl. motion sensing) – metodas, kuriuo gaunama informacija iš kokių nors aparatinių duomenų šaltinių, išanalizuojama, bei, jei buvo aptiktas judesys, atliekami numatytieji veiksmai.
 • Pistoletas (angl. light gun) – išorinis įrenginys, imituojantis tikrų šaunamųjų ginklų funkciją. Naudojamas žaidžiant šaudykles.
 • Ritmo valdymo įrenginiai – priedai, skirti naudoti žaidžiant muzikinius žaidimus, kuriuose svarbu valdyti muzikos ritmą. Apima gitaras, klavišinius instrumentus, būgnus ir kt.

Ir daugelis kitų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 1,0 1,1 Vaizdo žaidimų manipuliatorius. Enciklopedinis kompiuterijos žodynas / Valentina Dagienė, Gintautas Grigas, Tatjana Jevsikova; Matematikos ir informatikos institutas. – Vilnius : TEV, 2008
 2. Lu, William. „Evolution of Video Game Controllers“ (PDF). Suarchyvuotas originalas (PDF) 2021-04-23. Nuoroda tikrinta 2013-03-28.
 3. „Potted History of Controllers“. Suarchyvuotas originalas 2013-12-24. Nuoroda tikrinta 2013-03-28.