Šokdynė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šokdynė

Šokdynė – virvutė su rankenomis, skirta atlikti įvairiems šokinėjimo pratimams. Naudojama sporte (dažniausiai apšilimui prieš treniruotes), taip pat ir laisvalaikio žaidimams.

Paskirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šokdynės virvutė dažniausiai būna guminė, bet gali būti ir iš kitų medžiagų. Virvutės ilgis būna iki 3 m (kartais reguliuojamas), ilgesnė šokdynė paprastai būna skirta pratimams, kai šokdynę suka du asmenys, o vienas ar keli asmenys per ją šokinėja. Šokdynės rankenos būna plastikinės arba medinės.

Taip pat yra ir patobulintų šokdynių, kurių rankenoje įmontuojamas skaitiklis, skaičiuojantis šuolių skaičių ir pagal jį bei šokinėjančio amžių, ūgį ir svorį – sudegintas kalorijas.

Šokinėjimai per šokdynę padeda sustiprinti viso kūno raumenis, vysto ilguosius raumenis didžiosiose raumenų grupėse, veikia ir apatinę, ir viršutinę kūno dalį, gerina širdies ir kraujagyslių veiklą, taip pat padeda išlaikyti judrumą ir ištvermę. Sportuojant su šokdyne vienu metu treniruojamos šlaunys, blauzdos, pilvo presas, krūtinė, pečiai, nugara, rankos.

Treniruotė su šokdyne tinka įvairaus sportinio pasirengimo ir įvairaus amžiaus žmonėms. Ji kai kuriais atvejais gali pakeisti kardiotreniruoklius.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1800 m. paveikslas, vaizduojantis mergaitę su šokdyne

Tikroji šokdynės atsiradimo istorija nėra žinoma. Pagal anglų legendas, šokdynė – tai priminimas (simbolis) odinės virvės, kurią panaudojo pasikarti Judas Iskariotas, išdavęs Jėzų Kristų. Todėl, manoma, kad šokdynės Anglijoje buvo ypač populiarios pavasarį, ypač per Velykas. Žmonės šokinėdavo per šokdynes Kembridže ir Rytų Sasekse kiekvieną Didįjį Penktadienį.[1]

Taip pat manoma, kad XVII amžiuje šokdynę į Ameriką atgabeno olandai emigrantai ir ji ten tapo populiariu vaikiškų žaidimų mokyklų kiemuose įrankiu.

Amerikos Širdies asociacijos (angl. American Heart Association) iniciatyva populiarinti sveiką gyvenimo būdą JAV taip pat išpopuliarino šokinėjimo pratimus su šokdyne.

Pasaulio rekordai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 2006 m. spalio 12 d. 50 000 žmonių (dauguma – vaikai ir pradinių klasių mokytojai) 30 sekundžių šokinėjo 335 Nyderlandų mokyklose.[2]
  • 2006 m. kovo 24 d. bendrą rekordą pasiekė Didžioji Britanija ir Airija. 7 632 vaikai nesustodami šokinėjo su šokdyne tris minutes 85 skirtingose aikštelėse. Šia akcija Didžiosios Britanijos šokinėjimo su šokdyne asociacija (angl. The British Rope Skipping Association[3]) ir kitos šokinėtojų draugijos (angl. Skipping Workshops[4]) bandė sugrąžinti šokinėjimo su šokdyne pratimus į mokyklas. Šis rekordas buvo užfiksuotas Gineso rekordų knygoje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Cuckfield Compendium: Folklore, Traditions and Customs“. Nuoroda tikrinta 2007-06-14.
    Stanley Goodman (Sept., 1956). „Good Friday Skipping“. Folklore, vol. 67, no. 3, pp. 171-74. Nuoroda tikrinta 2007-06-14. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |date= (pagalba) Reikia registruotis, norint skaityti visą tekstą.
  2. Nyderlandų mokyklos siekia pasaulio rekordo
  3. The British Rope Skipping Association
  4. Skipping Workshops

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]