Šilalės Jono Tartilavičiaus Batakiečio evangelikų liuteronų bažnyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°29′27″š. pl. 22°11′20″r. ilg. / 55.4908718°š. pl. 22.1889841°r. ilg. / 55.4908718; 22.1889841

Christian cross.svg
Šilalės Jono Tartilavičiaus Batakiečio evangelikų liuteronų bažnyčia
ŠilalėsEvLiutBažnyčia.JPG
Tikėjimo srovė liuteronai
Savivaldybė Šilalės rajonas
Gyvenvietė Šilalė
Adresas Nepriklausomybės g. 8
Statybinė medžiaga mūras
Pastatyta 1991 m.

Šilalės Jono Tartilavičiaus Batakiečio evangelikų liuteronų bažnyčiaevangelikų liuteronų bažnyčia Šilalėje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVIII a. pabaigoje į Šilalę ir jos apylinkes atkeliavo daug įvairių amatininkų iš Prūsijos ir čia apsigyveno. Jų vaikai dažniausiai būdavo krikštijami Romos katalikų bažnyčioje, o jų gimimai ir krikštai būdavo registruojami Šilalės Romos katalikų bažnyčios knygose. 1806 m. Šilalės Romos katalikų bažnyčios vikaras M. Jurkovskis išleido atskirą evangelikams liuteronams atliktų dvasinių apeigų knygą, kurioje krikštai, jungtuvės būdavo įrašomi lotynų kalba.

Dvarininkas Pilsudskis Šilalės evangelikams padovanojo žemės sklypą su sąlyga, kad ant dovanoto žemės sklypo prie Šilalės miestelio būtų statoma bažnyčia. 1806 m. Šilalės miestelio evangelikai pastatė medinę bažnyčią. 1833 m. bažnyčia sudegė. Vasaros metu evangelikai laikydavo pamaldas po atviru dangumi. Žiemos metu ir kai pamaldos būdavo su Šventa vakariene jos vykdavo parapijiečių namuose. 1838 m. nudegusios vietoje pastatyta antra medinė bažnyčia. Prie bažnyčios buvo pastatyta medinė varpinė. 1882 m. bažnyčia suremontuota, o ant bažnyčios vakarinio galo pastatytas medinis bokštas ir įkeltas varpas. 1941 m. birželio 24 d., pirmosiomis karo dienomis, bažnyčia vėl sudegė. Parapijos centras persikėlė į Obelyno kaimą. Dalį savo namo Julius ir Marė Gėrkiai paskyrė bažnyčiai ir čia vykdavo pamaldos. Gėrkių namuose pamaldos vyko iki 1991 metų, kol Šilalės parapijiečiai vėl atstatė savo bažnyčią.

Šilalės liuteronų parapijai švenčiant 200 metų jubiliejų, 2006 m. spalio 28 d., Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios konsistorijos nutarimu Šilalės bažnyčiai suteiktas čia XVI a. evangeliją pradėjusio skelbti Jono Tartilavičiaus Batakiečio vardas.[1] Šilalė buvo viena pirmųjų vietovių, kur buvo pradėtas skelbti liuteroniškas tikėjimas. Čia jau 1525-1527 m. iš Batakių kilęs Šilalės Romos katalikų parapijos klebonas J. Tartilavičius Batakietis kunigaudamas Šilalėje skelbė evangeliškus pamokslus ir skleidė reformacijos idėjas. Vyskupo Vaclovo Virbickio persekiojamas prieš 1536 m. gegužės 29 d. pasitraukė į Prūsiją pas kunigaikštį Albrechtą, kurio buvo paskirtas tarnauti Karaliaučiaus miesto lietuvių liuteronų bendruomenėje.[2]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg