Šiaka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiaka
it. Comune di Sciacca
Šiakos panorama
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Italijos vėliava Italija
Regionas Sicilija Sicilija
Provincija Agridžento provincija
Meras Fabrizio Di Paola
Gyventojų (2010) 41 066
Plotas 190,30 km²
Tankumas (2010) 216 žm./km²
Altitudė 60 m
Pašto kodas 92019
Tel. kodas 0925
Tinklalapis www.comune.sciacca.ag.it
Miesto globėjas (-ai) Sokorso Šv. Marija

Šiaka (it. Sciacca, lot. Thermae Selinuntinae, Aquae Labodes, gr. Θέρμαι) – Italijos miestas Sicilijoje, Agridžento provincijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas buvo įkurtas graikų V a. pr. m. e. kaip Selinuntės pirtys. Čia atvykę jie maudydavosi San Kalogero kalno, kuris yra už miesto, sieringuose šaltiniuose. Nežinoma ar Selinuntės nepriklausomybės laikais čia buvo miestas, bet šiais šaltiniais buvo naudojamasi nuo senų laikų. Romėnų laikais šie šaltiniai neprilygo šiaurėje buvusiom Imeresės pirtim. Nors Plinijus Vyresnysis teigė, kad romėnų kolonija buvo pietuose, tikima, kad jis klydo ir sumaišė Selinuntės pirtis su Imerese.

Dabartinis miestas buvo įkurtas IX a. saracėnų. Nors dėl pavadinimo netyla ginčai, manoma, kad jis kilo nuo arabiško žodžio xacca (شاقة), kuris reiškia vandenį. Saracėnai pastatė sienas ir išklojo gatvių grindinį, kurį išplėtė normanai.

Šiaka buvo ištikima Manfredui per Anžu invaziją. 1268 m. miestą apgulė Karolis I Anžu ir kitais metais užėmė. Po Sicilijos mišparų Šiaka tapo nepriklausoma komūna. Per Angevinų ir Aragono karus miestas buvo apgultas daugybę kartų. Peralta šeima užėmė jame valdžią po karo ir iš Sicilijos karaliaus gavo teisę kalti savo monetas. Kitus kelis šimtmečius mieste vyko rietenos tarp Luna ir Perolo šeimų, per kurias gyventojų skaičius sumažėjo dvigubai. 1647 m. nuskurdęs miestas sukilo prieš ispanų valdžią.

Miestai partneriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]