Šeichas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
„Šeichas Satamas de Hadadinas iš Palmiros“. Aleksandro Jakovlevo paveikslas (~1931 m.)

Šeichas (arab. شيخ‎, šaych 'vyresnysis'; pl. شيوخ‎, šyūch) - pagarbus arabiškas žodis, reiškiantis genties seniūną, valdovą, gerbiamą išmintingą žmogų, islamo mokslininką. Paprastai šiuo žodžiu vadina vyrus, tačiau istorijoje yra buvę ir keletas moterų šeichų.

Jis gali reikšti vyriškį, vyresnį kaip 40-50 m. arba islamą studijuojantį studentą musulmoną. Tokie studentai paprastai turi būti baigę bakalauro lygį ir turėti dėstytojo kvalifikaciją.

Šeichas nėra tas pats, kas alimas (dgs. ulema), mavlavis, mavlana, muhaditas, kadis, muftijus, hafizas.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis siejasi su prasmėmis 'amžius; senėjimas'. Tiesioginė jo prasmė yra 'senas žmogus', ta prasme jis naudojamas korane. Vėliau jis ėmė reikšti vadovus, seniūnus, kilminguosius, ypač Arabijos pusiasalyje, kur šeichas jau kelis šimtus metų yra tradicinis beduinų genčių vadų titulas.

Per kultūrinę arabų civilizacijos įtaką, ypač plintant islamui, žodis ir kitose šalyse, ypač Afrikos musulmonų šalyse, įgavo religinio titulo ar tiesiog pagarbos titulo prasmę.
Nors musulmonai titulą šeichas mokytiems asmenims pavadinti, tačiau šis arabiškas terminas yra pasaulietinis. Juo drūzai vadina savo religingus žmones, arabai krikščionys - įtakingus savo vyresniuosius.
Žodis šeichas savo kilme ir vartosena yra artimas lot. senex 'senas žmogus', iš kurio kiles senator. Todėl JAV senatas arabiškai vadinamas majlis al - shuyukh 'senatorių taryba'.

Pasaulietinis pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas šeichas kartais neformaliai vartojamas vadinti žmonėms su finansine ar politine įtaka, bet dažniau jis naudojamas karališkųjų šeimų nariams, kilmingiesiems vadinti. Persų įlankos valstybėse šeichais vadina aukštus postus užimančius valdytojus, turtingus verslininkus, vietinius valdytojus. Šeichais vakariečiai vadino Kuveitą valdančius Al-Sabah dinastijos narius, kurie buvo chakimai (arab. 'valdovas'), ir tik 1961 m. tapo emyrais. Šeichais vadina beveik visus Persų įlankos valdančių šeimų narius vyriškius.

Libane šeichais ir šaichomis (moteriška forma) paprastai vadina krikščionių maronitų aristokratų šeimų, buvusių osmanų imperijos stambių valdininkų giminių šeimų narius.

Pakistane ir likusioje Pietų Azijoje titulas šeichas reiškia arabišką kilmę. Kažkada dalis arabų specialistų, kariškių, prekybininkų, mokytojų keliavo į musulmonų valstybes Pietų Azijoje, kur ir liko.