Šarm el Šeichas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šarm el Šeichas
شرم الشيخ
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Egipto vėliava Egiptas
Muhafaza Pietų Sinajaus muchafaza
Gyventojų (2008) 35 000
Vikiteka Šarm el Šeichas
Šarm el Šeicho žemėlapis
Vaizdas į Raudonąją ūrą

Šarm el Šeichas (arab. شرم الشيخ, angl. Sharm el-Sheikh) – populiarus Egipto kurortas Sinajaus pusiasalio pietuose, prie Raudonosios jūros.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šarm el Šeichas yra Pietų Sinajaus muchafazoje, prie Raudonosios jūros, tarp Akabos ir Sueco įlankų. Arčiausias miestas yra kurortas Dahabas, Kairas yra 490 km į šiaurės vakarus.

Klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl miesto padėties prie jūros klimatas yra drėgnas ir šiltas. Šilčiausi mėnesiai yra nuo gegužės iki rugsėjo, kai temperatūra siekia nuo 34 °C iki 35,6 °C. žiemos metu temperatūros nukrenta iki 21–23 °C. Šiek tiek kritulių iškrenta tik žiemą, vandens temperatūra visus metus nenukrenta žemiau 20 °C.[1] Pagrindinis turistinis sezonas yra rudenį ir pavasarį.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą jūrlapiuose Šarm el Šeichas pažymėtas 1762 m. Iki XX a. devintojo dešimtmečio tai buvo nedidelis žvejų kaimelis su maždaug 100 gyventojų, vėliau dėl strateginės padėties čia įsikūrė Egipto karinė jūrų bazė. 1956–1957 m. Sueco krizės metu okupuotas Izraelio. 1967–1982 m. po Šešių dienų karo vėl buvo okupuotas Izraelio. Po Kemp Deivido susitarimų Izraelis dviem etapais grąžino Sinajų Egiptui, Šarm el Šeichas buvo grąžintas 1982 m. Prasidėjus turizmo plėtrai gyvenvietė išaugo į miestą.

Šarm el Šeiche vyko keletas tarptautinių susitikimų ir derybų, kuriomis siekta sureguliuoti Izraelio ir Palestinos konfliktą. 1999 m. čia vyko PLO ir Izrealio derybos, 2000 m. Šarm el Šeiche vyko tarptautinis viršūnių susitikimas, kuriuo siekta užbaigti Antrąją intifadą. 2005 m. vasario 8 d. čia vyko susitikimas tarp Izraelio ministro pirmininko Arielio Šarono ir Palestinos autonomijos prezidento M. Abaso.

2005 m. naktį iš liepos 22 į 23 d. mieste įvykdytas teroristinis išpuolis. Jo metu mieste ir netoliese esančiame Naama Bay susprogdintos trys bombos, sprogdinimo metu žuvo 88 žmonės ir pagal Egipto sveikatos apsaugos ministrą Mohamed Awad Tageddin daugiau nei 200 buvo sužeista.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šarm el Šeichas yra tapęs mėgstamiausiu ir brangiausiu Egipto kurortu. Miesto ekonomika remiasi išskirtinai tik turizmu. Mieste yra įsikūrę daugybė restoranų, prekyviečių, diskotekų, golfo klubų, tarptautinių viešbučių ir greito maisto užkandinių filialų. Naama Bay priemiestyje (arab. نعمة) veikia daugybė kazino. Dėl santykinai laisvos atmosferos ir azartinių žaidimų legalizavimo kurortas Egipte susilaukia konservatyviųjų sluoksnių kritikos, kurie reikalauja, kad būtų laikomasi islamiškųjų ir arabiškųjų tradicijų.

Nardytojai vertina gausius koralinius rifus, kurie yra netoli kurorto Akabos įlankoje. Siekiant apsaugoti jautrią Raudonosios jūros ekosistemą yra įsteigtas Ras Mohamedo nacionalinis parkas, į kurį patekti galima tik su leidimais.[2][3]

2010 m. gruodžio 1 d. keturis žmones, tarp jų buvo trys Rusijos ir vienas Ukrainos pilietis, užpuolė ir sužeidė ryklys. Po penkių dienų senyva turistė iš Vokietijos buvo ryklio nužudyta Akabos įlankoje.[4] 71 m. pensininkei ryklys įkando į ranką ir koją, po to ji nukraujavo. Vėliau buvo pagauti du rykliai, tačiau spėjama, kad tai buvo ne tie patys, kurie puolė žmones.[4]

Susisiekimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Reguliarūs autobusų maršrutai jungia Šarm el Šeichą su daugeliu miestų, tarp jų Elatas, Nuveiba, Dahabas, Kairas, Aleksandrija ir Suecas.

Iš uosto yra reguliarūs keltų reisai į Hurgadą ir Akabą, nuolat užsuka kruiziniai laivai.

Pagal pervežamų keleivių skaičių Šarm el Šeicho tarptautinis oro uostas po Kairo yra didžiausias Egipte (5 mln. keleivių 2006 m.). 1968 m. įkurtas oro uostas buvo Izraelio naudojamas kariniais tikslais, o civilinę paskirtį įgavo po to, kai pasirašius taikos sutartį Sinajus buvo grąžintas Egiptui. 2007 m. buvo atidarytas antrasis terminalas, galintis per metus aptarnauti 8 mln. keleivių.

Vietinio viešojo susisiekimo nėra. Vietiniame susisiekime vyrauja privatūs minibusai, turistai naudojasi taksi, nuomojamais automobiliais ir viešbučių autobusais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Šarm el Šeicho klimato diagrama iš iten-online.ch, tikrinta 2014-05-26.
  2. Reisetaschenbuch Ägypten, Rotes Meer und Sinai – Dumont, Köln 2006
  3. Sharm-el-Sheikh.de: Tauchen und Tauchgebiete in Scharm-el-Scheich
  4. 4,0 4,1 Gefahr von unten. In: sueddeutsche.de. Tikrinta 2011-07-26.