Š-1

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Š-1
Tipas Sportinis lėktuvas
Gamintojas Vsevolodas Šenbergas
Kūrėjas Vsevolodas Šenbergas
Gamybos metai 1921-1922
Būsena Nenaudojamas
Pagaminta vnt. 1 (nebaigtas)

Š-1 (Šenbergas – 1) buvo Lietuvos karo lakūno Vsevolodo Šenbergo 1921-1922 m. sukurtas vienomotoris vienvietis sklandytuvas ir sportinis lėktuvas, monoplanas. Orlaivis buvo suprojektuotas 1921 m. pabaigoje, 1922 m. bemotoris planeris buvo užbaigtas ir išbandytas tempiant automobiliu, tačiau neatsiplėšė nuo žemės. Vėliau V. Šenbergas sukūrė šio orlaivio motorizuotą variantą.

Konstrukcija ir statyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vsevolodas Šenbergas

V. Šenbergas savos konstrukcijos lėktuvą pradėjo projektuoti lygiagrečiai su Karo aviacijos Pirmosios eskadrilės vadu leitenantu Jurgiu Dobkevičiumi, kūrusiu savo pirmąjį lėktuvą Dobi-I. V. Šenbergas, 1921 m. tapes Karo aviacijos Antrosios eskadrilės vadu, laisvalaikiu projektavo ir, padedamas savanorių kolegų, Karo aviacijos dirbtuvėse 1921 m. žiemą surinko savos konstrukcijos sportinį lėktuvą. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad lėktuvas buvo kuriamas kaip sklandytuvas,[1] ir tik nepasisekus jo bandymas, V. Šenbergas pamėgino jį pertvarkyti į lėktuvą. Šiai hipotezei prieštarauja orlaivio konstrukcija - stori sparnai, platus fliuzeliažas ir pan.

Lėktuvui buvo panaudota medžiaga ir detalės iš Nepriklausomybės kovose naudotos bei trofėjinės aviacijos technikos likučių.

V. Šenbergo Š-1 buvo vienvietis medinės konstrukcijos aukštasparnis monoplanas, dengtas audeklu. Jo sparnai buvo trapecinės formos (nuo 1,9 m. pločio ties fiuzeliažu iki 0,9 m. ties galu), suapvalintais galais, prijungti prie viršutinės liemens dalies. Sparnų užpakalinėje dalyje įrengti labai ilgi, beveik per visus sparnus eleronai.

Lėktuvo liemens priekis buvo storas ir aukštas. Piloto sėdynė buvo įrengta viduryje sparno. Trūkstant lėšų įsigyti aviacinį variklį, kaip jėgainė lėktuvui buvo panaudotas 2 cilindrų 15 AG galios vidaus degimo, dvitaktis motociklo variklis Excelsior HO2, sumontuotas viršutinėje liemens dalyje. Konstruktoriui labai sunkiai sekėsi pritaikyti motociklo variklį sukti propelerį ir, greta labai silpno variklio, tai gali būti viena priežasčių, kodėl tolimesnis lėktuvo tobulinimas nutrūko. Dažniausiai teigiama, kad dėl didelio darbo krūvio V. Šenbergas nusprendė nebetęsti orlaivio tobulinimo darbų,[1] nors šios versijos patikimumą mažina vėlesni V. Šenbergo, kaip inžinieriaus darbai, pvz. 1923 m. sukonstruotas pirmasis Lietuvoje skuteris.

Š-1 pilnai nebuvo baigtas ir iki 1922 m. pabaigos buvo išardytas.

Techniniai duomenys:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tipas Sportinis lėktuvas
Ekipažas 1
Keleivinės vietos
Ilgis 7,0 m.
Aukštis
Sparnų ilgis 12,0 m.
Sparnų tipas
Sparnų kampas
Sparnų plotas 16 m2
Tuščioji masė
Pilnoji masė
Maksimali masė
Variklis (-iai) Excelsior HO2
Traukos jėga 15 AG (11 kW)
Kreiserinis greitis
Didžiausias greitis
Mach
Skrydžio aukštis
Didžiausias aukštis
Skrydžio nuotolis
Kovinis skrydžio nuotolis
Kilimo greitis
Kuro atsargos
krydžio trukmė


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Korbutas, Nerijus, "Vsevolodo Šenbergo lėktuvas Š-1", Plieno sparnai, LAM metraštis Plieno Sparnai Nr. 1, 1992 m.