Pereiti prie turinio

Čokviai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Čokviai (Chokwe)
Gyventojų skaičius 1,16 mln.
Populiacija šalyse Angolos vėliava Angola, Kongo Demokratinės Respublikos vėliava Kongo Demokratinė Respublika, Zambijos vėliava Zambija
Kalba (-os) čokvių
Religijos krikščionybė, afrikinė religija
Giminingos etninės grupės lundai, mbundu

Čokviai (Chokwe) – Vidurinės Afrikos tauta, gyvenanti Angolos rytinėje dalyje, taip pat gretimose teritorijose Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Zambijoje. Jie kalba čokvių kalba, kuri priklauso bantų kalboms.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Angolos etninis žemėlapis

Pagrindinės čokvių gyvenamos teritorijos yra mažiau derlingos lygumos tarp Lundos ir Bijės plynaukščių. Čia jie gyvena tarp senesnių krašto gyventojų nganguelų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietinės Afrikos valstybė:
Čokvė
Šalis Angola, KDR
Tautos čokviai

Lundos imperijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čokviai yra kildinami iš Lundos imperijos (XVII-XIX a.), klestėjusios pietvakarinėje KDR ir gretimose Angolos teritorijose, kur sudarė vieną iš dvylikos klanų. Yra hipotezė, kad jie galėjo kilti vieni iš senųjų krašto gyventojų pigmėjų, kurie ilgainiui perėmė į kraštą atsikėlusių bantų kalbą ir kultūrą.

Dėl savo padėties vakariausiose Lundos teritorijose, čokviai galėjo kontroliuoti prekybinius karavanų kelius su vakaruose gyvenusiais ovimbundais. Jiems čokviai parduodavo vergus, dramblio kaulą, vėliau kaučiuką, o už tai juos pasiekdavo portugalų prekės, pirmiausia šaunamieji ginklai. Dėl to ilgainiui čokviai tapo ekonomiškai stipriausiu Lundos klanu ir dėl prekybinės veiklos paplito didelėse teritorijose iki pat Bijės plynaukštės.

Čokvė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XIX a. čokviai atsisakė mokėti duoklę Lundai ir tapo nepriklausomi. 1887 m. turėdami šaunamuosius ginklus, jie nugalėjo Lundos armiją ir paėmė Lundoje valdžią. Jų trumpam sukurta valstybė Čokvė valdė didžiules teritorijas Lundos plynaukštėje. Čokvės valstybine kalba tapo čokvių kalba, paplito čokvių papročiai.

Tuometinė Čokvė buvo viena iš tuometinės pietinės savanų Afrikos XIX a. efemeriškų imperijų, tokių, kaip Tipu Tip, Garanganzė ir kitos.

Kolonijinis laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čikunga tipo kaukė

1885 m. Berlyno konferencijoje ir 1891 m. Portugalijos-Anglijos sutartimi Čokvė (ir Lunda) buvo padalinta tarp Portugalijos Vakarų Afrikos, Rodezijos ir Belgijos Kongo. Pagrindinės čokvių teritorijos atiteko Portugalijai.

Tačiau portugalai teritorijas įsisavinti pradėjo tik apie 1930 m., nukariaudami čokvius ir pajungdami juos savo valdžiai. Dabar čokviai yra viena iš Angolos tautų.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čokviai yra išvystę aukšto lygio tradicinę dailę, pirmiausia medinę skulptūrą. Labai išraiškingos čokvių kaukės.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Afrikos savanų valstybės