'Ndrangheta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

'Ndrangheta (gr. andragathía – heroizmas ir dorybė) – viena galingiausių ir negailestingiausių Italijos organizuotų nusikaltėlių grupuotė, daugiausiai veikianti Kalabrijoje[1]. Nepaisant to, jog užsienyje ji mažiau žinoma nei Sicilijos mafija ir laikoma kaimiškesne nei Neapolio Kamora ar Apulijos Jungtinė Šventoji Karūna, 'Ndrangheta sugebėjo tapti galingiausiu nusikalstamu sindikatu Italijoje po 1990 m. Nors tapatinama su Sicilijos mafija 'Ndrangheta veikia nepriklausomai, nors būna bendrų veiksmų dėl artimos geografinės Sicilijos ir Kalabrijos kaiminystės.

Italijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo agentūros apskaičiavo, kad 'Ndranghetos metinės pajamos yra apie 35–40 milijardų eurų, o tai sudaro apie 3.5 % Italijos BVP[2][1]. Didžioji pajamų dalis yra iš prekybos narkotikais bei neva legalaus verslo: restoranų, prekybos centrų ir statybų[3].

Kalabrijoje yra apie šimtas tokių šeimų, turinčių po 4-5 tūkst. narių[3]. Dauguma grupuočių (86) veikia Kalabrijos Redžo provincijoje, nors dalis iš 70 nusikalstamų grupuočių, veikiančių Katandzaro ir Kozencos provincijose, formaliai priklauso 'Ndranghetai[4]. Grupuotės susitelkusios varganuose Kalabrijos kaimuose, tokiuose kaip Lokriai, San Luka, Afrikas ar Altomontė bei provincijos sostinėje Kalabrijos Redže[5]. San Luka laikoma 'Ndranghetos tvirtove. Pasak buvusio 'Ndranghetos nario "beveik visi vyrai priklauso 'Ndranghetai, o Polsio šventykla nuo seno yra 'Ndranghetos susitikimo vieta".[6] 'Ndranghetos bosai iš užsienio, net tokių tolimų šalių kaip Kanada ar Australija reguliariai ten susirenka.[4]

'Ndrangheta turi įdomią savybę įkurti atšakas užsienyje daugiausiai per migraciją. Manoma, kad visame pasaulyje organizacijai priklauso 20 tūkst. narių[7]. Organizacija veikia šiaurės Italijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Rytų Europoje, JAV, Kanadoje ir Australijoje.

Teisėsaugai Kalabrijoje trukdo tai, kad teisėjai ir prokurorai gerai pasirodę per egzaminus gali pasirinkti savo postus. Tie, kurie priversti dirbti Kalabrijoje, iš karto prašosi perkeliami[1]. Kai vyriausybės veiksmai nežymūs, o pareigūnai korumpuoti, nedaugelis žmonių bando pasipriešinti organizacijai.

2010 m. liepos 13 d. Italijos teisėsauga atliko didžiausią per 15 m. nusikaltėlių sulaikymo akciją. Jos metu buvo sulaikyti 304 asmenys, susiję su Ndrangheta organizacija. [8] Vienas sulaikytųjų buvo svarbiausias šios organizacijos lyderis, vadinamas bosų bosu (it. capo dei capi), Domenico Oppedisano. Operacijos, kuri daugiausiai vyko Kalabrijoje ir Lombardijoje, metu areštuota turto už maždaug 60 mln. eurų.

2011 m. liepos 14 d. Italijos, JAV, Ispanijos ir Olandijos specialiosios pajėgos atliko stambias operacijas, kurių metu suimta apie 40 narkotikų prekyba įtariamų su 'Ndrangheta grupuote susijusių asmenų. Įtariama, kad Italijos, Meksikos ir Kolumbijos mafijos karteliai veikė išvien platindami narkotikus JAV ir Europoje. Sicilijoje tuo pačiu buvo konfiskuota šimtai kilogramų kokaino.[9]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]