Pereiti prie turinio

Gentile da Fabriano: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Submixster (aptarimas | indėlis)
(Jokio skirtumo)

23:58, 18 vasario 2012 versija

„Išminčių pagarbinimas“ (1423, Uficių galerija, Florencija)

Džentilė da Fabrianas (it. Gentile da Fabriano, tikr. Gentile di Niccolò di Giovanni di Massio, apie 13701427 m. ) – italų Protorenesanso, Ankstyvojo Renesanso dailininkas propagavęs vėlyvąjį gotikinį stilių. Žymiausiu jo darbu įvardijamas Strozzi koplyčios altoriaus ištapymas Santa Trinita bažnyčioje Florencijoje „Išminčių pagarbinimas“ (dabar Uficių galerijoje).

Biografija

Džentilė da Fabrianas gimė, manoma, apie 1370 m. Fabriano miestelyje, nuo kurio gavo savo pravardę, Markės regione, tuo metu Popiežiaus valstybėje. Džentilės šeima, manoma, buvo gana pasiturinti. Tėvas Niccolò buvęs išsimokslinęs, matematikas ir astronomas, 1397 m. įstojęs į vienuolyną, kaip ir Džentilės brolis Ludovico. Nieko nežinoma apie Džentilės jaunystę ir mokslus. Akivaizdu, kad jis buvo paveiktas Sienos gotikinės dailės mokyklos. Manoma, kad mokslus išėjo VeronaVeronos ir MilanasMilano miestuose.

Apie 1400-10 m. datuojamas jo darbas prie gimtojo Fabriano esančiame vienuolyne Valle Romita (šiuo metu Breros pinakotekoje Milane). Numanoma, kad Džentilė buvo pasiekęs neblogos padėties tarp Italijos dailininkų, ką rodo plati jo darbų geografija ir darbuose dažnai naudojamas auksas. 1408 m. Džentilė buvo pirmąkart dokumentuotas Venecijoje, kur ištapė altorių, o 1409 m. sulaukė užsakymo Dožų rūmuose (šie darbai neišlikę). Numanoma, kad Venecijoje jo mokiniu buvo Jacopo Bellini.

Apie 1411 m. Džentilė dirbo Folinjo mieste, kur sukūrė freskas Palazzo Trinci rūmuose (menkai išlikusios). Nuo 1414 m. dirbo Brešijos vienoje bažnyčių (šie darbai neišliko). 1419 m. popiežius Martynas V-asis buvo jį išsikvietęs į Romą. 1421 m. Džentilė dokumentuotas Florencijoje, kur gavo užsakymą Santa Trinita (Švč. Trejybės) bažnyčioje Strozzi koplyčioje. 1420 m. dar dokumentuotas Sienoje. Iki 1423 m. Džentilė atliko garsiausią savo darbą, altoriaus ištapymą Išminčių pagarbinimas (šiuo metu uficių galerijaUficių galerijoje, išskyrūs vieną predelos detalę, „Pristatymas šventykloje“, kuri yra Luvre)

1424 m. Džentilė vėl buvo Sienoje, o 1425 m. dirbo Orviete, vietos katedroje. Iki 1425 m. dar atliko Florencijoje Quaratesi poliptiką vienoje bažnyčių. Paskutinius metus praleido dirbdamas ties freskomis Romos Šv. Jono katedroje Laterane Martyno V-ojo užsakymu. Šiuos darbus vėliau baigė Pisanello. Džentilė da Fabrianas minimas miręs 1427 m. spalio 14 d. dokumentuose. Numanoma, kad palaidotas vienoje Romos bažnyčių, tačiau jo kapas neišlikęs. Kaip dailininkas Džentilė įtakojo Jacopo Bellini, Pisanello ir Fra Angelico kūrybą.

Darbų galerija

Nuorodos