Zenitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Diagrama rodo ryšį tarp zenito, nadyro ir kitų horizonto elementų. Pažymėtina, kad zenitas yra priešingoje pusėje negu nadyras.

Zenitas – buitinėje kalboje įvardijamas tiesiai „viršuje“ esantis taškas kai stebime iš tam tikros lygios vietos, bei yra vienoje iš vertikalių krypčių horizontui. Terminas „viršuje“ yra kur kas išsamiau apibrėžtas astronomijoje, geofizikoje bei susijusiuose moksluose (pvz., meteorologijoje). Jis apibrėžiamas kaip taškas, esantis priešinga kryptimi, negu stebėjimo vietoje esančios gravitacijos jėgų linijos. Priešinga kryptimi, t. y. gravitacijos jėgų linijų kryptimi, esantis taškas yra vadinamas nadyru. Zenitas taip pat parodo aukščiausią tašką, į kurį gali pakilti dangaus šviesulys, dėl parinio sukimosi.[1] Ši reikšmė dažniausiai panaudojama norint nusakyti Saulės padėtį danguje, bet toks būdas yra naudingas tik tam tikrai platumai tam tikru laiku, bei galimas mažose platumose.

Griežčiau kalbant, zenitas tik apytiksliai priklauso vietinio dangaus dienovidinio plokštumai, nes vėliau buvo nuspręsta jį susieti su dangaus kūnų sukimosi charakteristikomis, o ne su gravitaciniu lauku. Abu terminai sutaptų tik puikiai simetriškam besisukančiam kūnui. Žemėje sukimosi ašis nėra pastoviai susieta su planetos geometrija, nes vertikali kryptis, apibrėžiama gravitacinio lauko, bėgant laikui keičia savo kryptį (pvz., dėl Mėnulio ir Saulės potvynių).

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis zenitas kilęs iš arabų kalbos posakio سمت الرأس (samt ar-ra’s) reiškiančio „galvos gryptis“/„kryptis virš galvos“, viduramžių Lotynai XIV a. tikriausiai perrašinėjo senovės ispanų reikšmes. Tai buvo neteisingai suvestas į reikšmę 'samt' („kryptis“) ir netiksliai parašytas kaip 'senit'/'cenit' atliekant tuos perrašinėjimus. Per senovės prancūzus 'cenith', vėliau anglus 'senith' ir galiausiai 'zenith' pirmąkart atsirado XVII a.[2][3]

Arabiškas analogas zenitui yra Zawâl, reiškiantis „nuosmukį“, kas yra, kai Saulė liaujasi kilti ir pradeda leistis.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavekslėlyje matomi krintantys medžių šešėliai, kai Saulė yra tiksliai zenite. Saulė gali pakilti į zenitą tik atogrąžų platumose.

Zenitas yra naudojamas tokiuose mokslo kontekstuose:

  • Jis tinka kaip kryptis, nuo kurios atskaitomas zenitinis nuotolis, kuris yra kampinis atstumas tarp krypties į tiriamąjį šviesulį ir vietinį zenito tašką.
  • Astronomijoje jis apibūdina vieną iš ašių horizontinėje koordinačių sistemoje.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.merriam-webster.com/dictionary/zenith
  2. myEtymology.com: English etymology of zenith
  3. Zenith Definition | Definition of Zenith at Dictionary.com
  • Huschke, Ralph E. (1959) Glossary of Meteorology, American Meteorological Society, Boston, Second printing-1970.
  • McIntosh, D. H. (1972) Meteorological Glossary, Her Majesty’s Stationery Office, Met. O. 842, A.P. 897, 319 p.
  • Picoche, J. (1992) Dictionnaire Etymologique du Français, Le Robert, Paris, ISBN 2-85036-458-4.