Willem Claesz. Heda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Vilemas Klasas Heda (ol. Willem Claesz. Heda, 1594 m. gruodžio 14 d., Harlemas, Nyderlandai – 1680 m. rugpūčio 24 d., ten pat) – XVII a. Nyderlandų tapytojas, daugiausia kūrė natiurmortus.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vilemas Klasas (Claeszoon) Heda gimė 1594 m. Harleme gruodžio 14 d. Labai mažai žinoma apie jo gyvenimą, tikriausiai jis niekuomet neišvyko iš gimtojo Harlemo. 1616 m. jis pradėjo tarnauti vietos Šv. Jurgio vardo civilinėje sargyboje. 1619 m. birželio 9 d. Heda vedė Cornelia Jacobsdr. 1631 m. jo vardas pasirodė vietos tapytojų Šv. Luko vardo tapytojų gildijos sąrašuose. 1642 m. datuotame dokumente dailininkas savo sūnų Gerret Willemsz Heda pažymėjo esant savo mokiniu. 1642-45 m. laikotarpiu užėmė kapralo pareigybę sargyboje. Dailininkas mirė 1680 m. rugpūčio 24 d. Harleme.

Heda savo natiurmortuose vaizdavo brangiais stiklo, metalo indais ir rinktiniais valgiais padengtus pusryčių stalus. Heda rodė savo technikos meistriškumą vaizduodamas šviesos atspindžius ant stalų objektų. Buvo įtakotas Harlemo tapytojo Floris van Schooten. Jo kūrybai būdingas monochrominis tamsus, dažniausiai pilkšvai žalsvų arba rusvų atspalvių koloritas, detalus daiktų medžiagos, faktūros, apimties perteikimas. Heda, kartu su Pieter Claesz (1596 ar 1597 - 1660), buvo pagrindiniai Harlemo XVII a. natiurmortų tapytojai. Jo pasekėjais buvo Maerten Boelema, Arnold van Beresteyn ir Hendrick Heersschoop. Heda padarė įtakos sekančių amžių tapytojams, tarp jų Jan Jansz den Uyl.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]