Vojerizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Caraglio paveikslas, 1527 m.

Vojerizmas (pranc. voyeurisme) – lytinis nukrypimas, kurio metu asmuo seksualiai pasitenkina stebėdamas kitų lytinius organus arba sueitį. Tai yra vienintelė tokio žmogaus lytinio pasitenkinimo forma. Polinkis, noras stebėti kitų žmonių lytinius organus ar seksą stebimas pas daugelį žmonių, pradedant netgi ikimokykliniu amžiumi (tiesa, tarp nedaugelio vaikų).

Vojerizmo forma taip pat gali būti striptizas, erotinis šou ar erotinės nuotraukos. Vojerizmo elementų esama grožio konkursuose, kalendoriuose ir žurnaluose. Suklestėjus pornografijos verslui, pastaroji taip pat tenkina ir vojeristų poreikius (sukeldama ne tik erekciją, bet ir ejakuliaciją). Kartais vojeristas visaip stengiasi stebėti savo „aukas“ pro namų ar ligoninės langus, moterų bendrabučiuose ar paplūdimiuose, tualetuose.

Atkreiptinas dėmesys, kad iš esmės beveik kiekvienam suaugusiam žmogui yra būdingi vojerizmo elementai, tačiau jis nėra nukrypimas tol, kol netampa pagrindine, siekiama lytinio pasitenkinimo forma, užgožiančia įprastą seksą. Vojerizmas dažnesnis tarp asmenų, neturinčių pastovaus lytinio partnerio. Kartais išskiriamas oportunistinis vojerizmas – t. y. kai žmogus ima atidžiai slapčia stebėti kitų asmenų lytinius organus ar lytinius santykius tiesiog pasitaikius progai, bet ne sąmoningai ieškant tos progos.