Vladislavas Gomulka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Vladislavas Gomulka
Wladyslaw Gomulka na trybunie.jpg
Gimė: 1905 m. vasario 6 d.
Bialobžegai
Mirė: 1982 m. rugsėjo 1 d.
Varšuva
Tautybė: lenkas
Veikla: komunistinio judėjimo veikėjas
Pareigos: buvęs LJDP Generalinis sekretorius
Commons-logo.svg Vikiteka: Vladislavas GomulkaVikiteka

Vladislavas Gomulka (lenk. Władysław Gomułka, 1905 m. vasario 6 d. netoli Krosno – 1982 m. rugsėjo 1 d. Varšuvoje) – Lenkijos valstybės ir komunistinio judėjimo veikėjas, 19561970 m. – Lenkijos jungtinės darbininkų partijos (LJDP) Pirmasis sekretorius, faktinis šalies vadovas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

19261929 m. vadovavo chemijos pramonės darbininkų profsąjungai, dalyvavo pogrindinėje komunistinėje veikloje, dvejus metus už tai kalėjo. 19341935 m. mokėsi Lenino mokykloje Maskvoje. Antrojo pasaulinio karo metais dalyvavo pasipriešinimo judėjime prieš nacius.

1943 m. lapkričio mėn. išrinktas Lenkijos darbininkų partijos Generaliniu sekretoriumi. 1944 m. liepos mėn. tapo prokoministinio Lenkijos nacionalinio išsivadavimo komiteto nariu. 1944 m. gruodžio mėn. paskirtas ministro pirmininko pavaduotoju ir sugrąžintų teritorijų reikalų ministru. Dėl ypatingo aktyvumo kopijuojant tarybinę santvarką buvo vadinamas „mažuoju Stalinu“.

1949 m. apkaltintas „dešiniuoju nacionalistiniu nuokrypiu“, nušalintas nuo vadovavimo partijai ir iš visų valstybinių postų. Lapkričio mėn. pašalintas iš susikūrusios LJDP. 1951 m. liepos mėn. suimtas ir kalintas iki 1954 m.

1956 m. rugpjūčio mėn. grąžintas į LJDP, o spalio mėn. išrinktas partijos CK Pirmuoju sekretoriumi. V.Gomulka buvo „lenkiškojo kelio į socializmą“ ideologu: pakeitė LJDP agrarinę politiką (likvidavo daugumą kolūkių), normalizavo santykius su katalikų bažnyčia, sušvelnino cenzūrą, bandė vystyti „darbininkų savivaldą".

1970 m. neramumų metu bandė darbininkų pasipriešinimą malšinti karine jėga. Gruodžio mėn. pasinaudojus jį ištikusiu infarktu, atleistas iš LJDP Generalinio sekretoriaus pareigų. Vėliau politinėje veikoje nebedalyvavo.[1]

Papildoma informacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Politinis postas
Prieš tai:
Edvardas Ochabas
Lenkijos jungtinės darbininkų partijos pirmasis sekretorius
19561970
POL PZPR logo.svg
Po to:
Edvardas Gerekas