Virštoninis dainavimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Virštoninio dainavimo pavyzdys

Virštoninis dainavimas (arba harmoninis dainavimas, virštoninis giedojimas) – specifinė dainavimo technika, kuomet garsas kuriamas rezonuojant iškvepiamą orą. Šis rezonansas sukuria įspūdį, kad atlikėjas dainuoja daugiau nei vieno aukščio tonu, nors iš tiesų dainininkas skleidžia tik vieno dažnio toną (pagrindinį toną), o virštonį skleidžia vibruojančios ertmės (burna, gerklos, ryklė). Kartais toks dainavimas dar vadinamas gerkliniu dainavimu, bet tokiu dainavimu vadinamas ir inuitų dainavimas, nors išgaunamas skirtingai.

Virštoninio dainavimo tradicijos labiausiai paplitusios Centrinėje ir Šiaurės Azijoje; jas turi mongolai, tuviai, chakasai, altajiečiai, čiukčiai, tibetiečiai ir kt. Mongolijoje, Tuvoje ir aplinkiniuose kartuose šis dainavimas vadinamas chiomėjumi (Хөөмэй), juo atliekamos epinės poemos. Taip pat išskiriamas stilius sygt – šiurkštesnis, švilpiantis bei kargyraa – gilus, beveik urzgimas. Šiose tautose virštoninis dainavimas glaudžiai susijęs su šamanistinėmis tradicijomis. Tibeto virštonis dainavimas vadinamas Tibeto budistiniu giedojimu ir yra atliekamas budistų vienuolių. Priešingai nei kitose Centrinės ir Šiaurės Azijos tautose, kur virštoninis dainavimas atliekamas pavieniui arba keliese, Tibete jis atliekamas didelių vienuolių grupių. Seniau virštoninis dainavimas buvo paplitęs ir tarp ainų, bet dabar ši tradicija Japonijoje išnykusi.

Už Azijos ribų virštoninis dainavimas sutinkamas Sardinijoje (ten vadinamas a tenore). Šiaurės Europoje gyvenantys samiai atlikdami savo tradicinį dainavimą joiką kartais panaudoja ir virštoninį dainavimą. Šio stiliaus dainavimą naudoja ir Afrikoje gyvenančių kosų moterys.

Keletas atlikėjų iš Vakarų šalių taip pat yra įvaldę virštoninį dainavimą. Iš Žaliojo Kyšulio kilęs aklas amerikiečių bliuzo dainininkas Paul Pena iš radijo įrašų išmoko tuvių gerklinio dainavimo. Amerikiečių atlikėjas David Hykes yra subūręs harmoninio giedojimo chorą. Kiti atlikėjai (Ry Cooder, Kiva, Fátima Miranda) taip pat yra eksperimentavę su virštoniniu dainavimu.

Žymiausi tradicinio virštoninio dainavimo atlikėjai yra Huun-Huur-Tu, Saincho Namčylak, Kongar-ol Ondar, Yat-Kha, Altai Khairkhan.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muzikos pavyzdžiai: