Viktoras Ralys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Viktoras Ralys (g. 1953 m. rugpjūčio 14 d. Niujorke, JAV), vargonininkas, chorvedys ir dainininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Queens kolegijoje ketverius metus studijavo muzikos teoriją, fortepijoną, dirigavimą ir kompoziciją, o vargonuoti mokėsi Manhattano, N Y, muzikos mokykloje. New Yorko universitete studijavo lietuvių kalbą. Dar mokydamasis atostogų metu arba susirgus vargonininkui ir chorvedžiui A. Kačanauskui, jį pavaduodavo. 1977 m. pradėjo vargonininkauti ir vadovauti chorui Apreiškimo lietuvių parapijoje Brooklyne, NY. 1981 m. balandžio 12 d. bažnyčioje su choru, solistais ir vargonais atliko G. Rossini „Stabat Mater“ ir Č. Sasnausko „Libera me Domine“. Subūrė mišrųjį vokalinį kvartetą „Harmonija“, kuris 1982 m. dainavo „Margučio“ surengtame koncerte Čikagoje. Brooklyne taip pat vadovavo vyrų chorui „Perkūnas“, su kuriuo koncertavo ne tik JAV, bet ir Kanadoje bei Europoje (Italijoje). Paminėtinas 1982 m. birželio 4 d. „Perkūno“ ataskaitinis koncertas, turėjęs didelį pasisekimą. Su vyrais pastatė operetę „Auksinės dienos“ (pagal Rombergo „Student Prince“). Susijungus dviem parapijoms, susidarė 60 žmonių mišrusis choras, kuris pastatė G. Faure „Requiem" ir atliko ištraukų iš Ch. Gounod ir J. Sibelliaus stambių kūrinių.

Nuo 1990 m. V. Ralys pradėjo vadovauti Šv. Kazimiero lietuvių parapijos chorui Los Angeles, CA. Choras gieda bažnyčiose, rengia religinės muzikos koncertus, dalyvauja dainų šventėse ir kituose kultūros renginiuose, pastatė Th. Dubois oratoriją „Septyni Kristaus žodžiai“. V. Ralys dar vadovavo „Spindulio“ jaunimo ansambliui. Kaip solistas dainuoja Los Angeles City operoje. Buvo 1991 m. 7-osios JAV ir Kanados lietuvių dainų šventės dirigentas Čikagoje ir 1994 m. I Pasaulio lietuvių dainų šventės dirigentas Vilniuje – dirigavo B. Budriuno dainą „O, Nemune". Parapijos chorą parengė 1998 m. II Pasaulio lietuvių dainų šventei Vilniuje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.