Vikipedijos aptarimas:Infolentelės
Dėl infolentelių naudojimo
[redaguoti vikitekstą]Kadangi kilo nesutarimų dėl infolentelių naudojimu, norėčiau pasiūlyti, kada jas naudoti, nes šiame puslapyje nėra tiksliai apibrėžta. Tai siūlyčiau jas naudoti tuose straipsniuose, kuriuos galima suskisrtyti į panašią, glaustą grupę. Straipsnių objektai turėtų turėti keletą bendrų bruožų (kažkieno kilmė, atsiradimas, kažkokie matmenys, reikšmė) pripažįstamų daugumos žmonių. Pavyzdžiui, straipsniai apie maistą, dėl kurių kilo nesutarimų, tiktų, nes jie visi yra straipsniai apie maistą ir turi bendrų bruožų kaip kilmė, tipas, patiekimo būdas, kalorijų kiekis. O štai tarkim straipsniui Kompiuteris infolentelės nereikia, nes nėra daug jam artimų objektų. Jei priskirtume kitus elektrtechnikos prietaisus, jie netiktų pagal antrąjį punktą, nes neurėtų bendrų bruožų. --Robotukas11 (aptarimas) 01:25, 31 gruodžio 2012 (EET)
- Pradžiai dėl visa ko pateiksiu nuorodą į diskusiją, kurioje buvo pasiūlyta pateikti šį pasiūlymą ([1]) ir kelias diskusijas, dėl kurių to prireikė (Šablono aptarimas:Infolentelė maistas – [2], Šablono aptarimas:Infolentelė viešasis transportas – [3], Šablono aptarimas:Infolentelė šventė – [4]).
- Toliau – dėl esmės. Taigi, kaip pavyzdys pateiktas maistas. Imam keletą pavyzdžių: miltai, pienas, tortas, Napoleonas (tortas). Kokie laukai tinka visiems jiems? Aš sugalvoju pavadinimą ir gal paveikslėlį... Kilmė netinka, nebent norėtume rašyti prie pieno „karvė“, prie miltų – „malūnas“, o prie torto – „konditeris“. Arba kalorijų kiekis – netinka prie straipsnio apie tortus kaipo tokius, nes skirtingų gali skirtis.
- Tad norėtųsi reikalavimus kiek pakeisti. Visų pirma, reikėtų turėti bendrų laukų minimumą. Šiaip ar taip, vieną lauką („pavadinimas“) galima pridėti lyg ir bet kada, bet infolentelės dėl jo vieno nekursim ir nedėliosim. Galima būtų pareikalauti, tarkim, dešimties ar dvidešimties laukų.
- Antra, kaip jau parašyta ir esamoje versijoje, ([5]), kalba gali eiti apie „neginčytinus ir vienareikšmius pagrindinius lakoniškai užrašomus duomenis apie straipsnio objektą“. Vadinasi, netinka duomenys, dėl kurių galima ginčytis („Skanus“ ar „Neskanus“), kurie yra nevienareikšmiai (kilmė gali būti tiek „Karvė“, tiek „Artimieji Rytai“), menkos svarbos (tarkim, maistui nelabai svarbus tankis ar trinties su ledu koeficientas), lakoniškai neužrašomi (receptai).
- Ir trečia – reikėtų minimumo straipsnių, kuriuose būtų atitinkama infolentelė. Tarkim, penkiasdešimt, šimtas. --Martynas Patasius (aptarimas) 02:10, 31 gruodžio 2012 (EET)
Pritariu M.P. Pirmiau buvo keltas klausimas dėl biografijų šablonų: na, bent jau visiems žmonėms galima nurodyti gimimo ir mirties datą bei vietą, daugeliu atveju - išsilavinimą, veiklos sritis. Informacija daugiau ar mažiau lakoniška ir bent jau apytikslė. Hugo.arg (aptarimas) 12:39, 31 gruodžio 2012 (EET)
- Būtų sunku nesutikti su Martynu Patasiumi. Galbūt tada kalbant apie maistą reikėtų ne lentelės „Maistas“, o „Paruoštas maistas“ arba „Pagamintas maistas“, nes tarkim obuolys irgi yra maistas, bet ten dedama taksonomijos infolentelė. O Pagaminto maisto infolentelėje būtų galima dėti tik tą maistą, kurį pagamina žmogus. Tada galimi laukeliai būtų Kilmė (šalis turiu omeny), Regionas (jei yra konkretesnis regionas iš kur kilo) Patiekimo būdas (karštas/šaltas), Tipas (Sriuba, pirmasis patiekalas, desertas, kelių mišinys), Pagrindiniai ingredientai, Kokia proga valgoma (jei susijęs su religija ar pan.), Variantai (panašūs valgiai).
- Dėl laukų skaičiaus sutinku, bet manau 10-20 yr kiek per daug, ne visos lentelės ir dabar turi tokį skaičių, pavyzdžiui, infolentelė Simpsonų veikėjas turi tik 9 laukus, įskaitant veikėjo Vardą (atitinka pavadinimą), Paveikslėlį (irgi daugumoje infolentelių gali būti) ir Paveikslėlio antraštę (taip pat daugelyje gali būti). O mano manymu naudinga ši infolentelė ir nereikėtų jos trinti.
- Lakoniški ir neginčytini duomenys – sutinku tikrai. Tą Kilmę negerai supratot, o ir aš nepaaiškinau tai va...
- Straipsnių skaičius toks skirtingas matmuo, nes na tarkim Biografijų yra tikraaaai labai daug, o mano minėtų Simpsonų veikėjų kol kas tik vienas Houmeris Simpsonas. Bet juk tai nereiškia, kad infolentelė Simpsonų veikėjams nereikalinga tik dėl to, kad yra tik vienas straipsnis. Nes juk reikia galvoti ir tikėtis, kad bus daugiau. Kitas pavyzdys būtų pasaulio Metropoliteno straipsniai. Jų yra 49, o atėmus tokius straipsnius kaip Katanijos metropolitenas lieka dar mažiau. Ir tai neparodo, kad šiai temai nereikia infolentelės.
- Dėl biografijų tai sutinku, tirkai reikia ifnolentelių, tačiau ten, Hugo, sakei, kad infolentelėse turėtų būti statistinės informacijos, o žmonių biografijose jos nėra. --Robotukas11 (aptarimas) 14:02, 31 gruodžio 2012 (EET)
- „Galbūt tada kalbant apie maistą reikėtų ne lentelės „Maistas“, o „Paruoštas maistas“ arba „Pagamintas maistas““ – taip, pavadinti reikia tiksliai, nes kitaip galima prisidaryti bėdos. Tas pat ir su kilme: jei norima parašyti būtent šalį, tai reikia ir vadinti „kilmės šalis“.
- „Dėl laukų skaičiaus sutinku, bet manau 10-20 yr kiek per daug“ – na, skaičiai buvo pateikti „iš lubų“, dėl jų galima derėtis. Be to, Vikipedija:Saikingas dėmesys taisyklėms irgi neužmirštinas...
- „Straipsnių skaičius toks skirtingas matmuo, nes na tarkim Biografijų yra tikraaaai labai daug, o mano minėtų Simpsonų veikėjų kol kas tik vienas Houmeris Simpsonas.“... Galima skaičiuoti ne vien esamus, bet ir potencialius straipsnius.
- Kita vertus, infolentelė Simpsonų personažams man neatrodo tokia jau reikalinga. Ar jie taip jau labai skiriasi nuo visų kitų kūrinių personažų? Tarkim, nuo Hamleto, Odisėjo, Palangos Juzės, Katino Leopoldo ar pan.? Tiesa, šitą kriterijų irgi reikia užrašyti... Tarkim, smulkesnės klasės infolentelė kuriama tik tada, kai yra bent trys laukai, kurie netinka stambesnės klasės infolentelei... Galima dar pridėti, kad laukas neįtrauktinas į infolentelę, kai jis bus neužpildytas dažniau, nei bus užpildytas. --Martynas Patasius (aptarimas) 23:08, 31 gruodžio 2012 (EET)
- Iš tiesų sutinku su viskuo, ką pasakėte, su paskutiniuoju kriterijumi taip pat :). --Robotukas11 (aptarimas) 02:54, 1 sausio 2013 (EET)
Taigi, pabandysiu surašyti projektą:
- Infolentelės gali būti kuriamos, kai:
- Yra bent 50 potencialių straipsnių, kuriuose būtų galima panaudoti kuriamą infolentelę. Iš šių straipsnių bent vienas turi būti sukurtas.
- Yra bent 10 laukų, kurie turėtų patekti į įnfolentelę.
- Nėra kitos infolentelės tai pačiai objektų grupei.
- Nėra infolentelės didesnei objektų grupei arba kuriamoji infolentelė turi bent 3 laukus, kurie netinka didesnės objektų grupės infolentelei.
Taip pat reikėtų „Be to, jeigu numatoma, kad atitinkamas laukas dėl šios priežasties bus neužpildytas daugelyje infolentelę naudojančių straipsnių, rekomenduotina jo neįtraukti į infolentelės šabloną.“ pakeisti: „Be to, jeigu numatoma, kad atitinkamas laukas dėl šios ar kitos priežasties bus neužpildytas daugelyje daugumoje infolentelę naudojančių straipsnių, rekomenduotina jo neįtraukti į infolentelės šabloną.“.
Taigi, kokių būtų pastabų..? Ar pasiūlymų dėl skaičių..? --Martynas Patasius (aptarimas) 21:17, 5 sausio 2013 (EET)
- Viskas labai gerai, man patinka Jūsų darbo stilius (čia buvo ne apie ifnolenteles, o apskritai)!
- Tačiau man kliūna keli skaičiai. Pirmasis tai potencialūs straipsniai. Tarkime šablonas
{{Infolentelė intervalas}}
, mano manymu, yra tikrai reikalingas ir naudingas, tačiau Vikipedijoje yra tik 13 straipsnių su ja, o galimų straipsnių iš viso yra 38 (čia paėmiau straipsnių skaičiu su šia infolentele angliškoje Vikipedijoje). Ir čia su visokiais padidintai, pamažintais intervalais, kurių straipsniai dažniausiai būna stub'ai, nes nieko neįmanoma aprašyti per daug. Antrasis tai laukų skaičius. Vėlgi muzikos infolentelėje{{Infolentelė gama}}
be pavadinimo ir paveikslėlio yra 10 parametrų, tačiau pažiūrėjęs atidžiau pastebėtumėt, kad laipsnių aprametrai galėtų būti laisvai sudėti į vieną parametrą, taigi liktų tik 4 parametrai. O ši infolentelė taip pat naudinga ir labai svarbi gamų puslapiuose (kurių pas mus kol kas tik vienas, o 50 taip pat vargiai ar gali būti). - Visi kiti skaičiai ir teiginiai man labai patinka ir tinka :). --Robotukas11 (aptarimas) 02:37, 6 sausio 2013 (EET)
Sakyčiau dauguma šių kriterijų turėtų būti labiau gairės nei griežtos taisyklės. Kas iš to, ar minimum penki ar trys ar dvidešimt laukų, skirtingais atvejais gali reikėti skirtingos lentelės. Mano nuomone žymiai svarbiau, kad informacija tiems laukams būtų konkreti, objektyvi, objektyviai patektų į savo konkrečią kategoriją, patikrinama. Pvz., žmonių gimimo datos, maksimalus lėktuvų greitis: gali būti nežinomi, bet jei žinomi, tai žinomi. Nekils ginčų, kad konkrečiai F-22 Raptor greitis labiau tiktų į korpuso masės kategoriją, greitis yra greitis ir viskas. Ir jis išmatuojamas, o ne kažkieno asmeninės nuomonės ar konsensuso reikalas. Tuo tarpu pats geriausias „ko nedaryti“ pavyzdys iš realybės būtų nacionalinių virtuvių lentelė, kurioje patiekalai pakankamai subjektyviai skirstomi į sriubas, desertus ir t.t., ir turi jau išvis nesąmoningą laukelį „žymiausi patiekalai“ kuriame matyt straipsnio autorius surašo, ką žino. Ir aišku ne mažiau svarbu, kad ta informacija būtų aktuali', t.y. asmenybių straipsnių lentelėse nenurodomos batų išmieros ar pan. --Nomad (aptarimas) 17:04, 7 sausio 2013 (EET)
- Sutinku, tačiau šablone
{{Infolentelė maistas}}
man atrodo svarbi ir naudinga, o kitiems – ne. Tad čia sunku nuspręsti tą aktualumą. O Vikipedijos taisyklės juk yra tik patariamiosios gairės, kaip sakote. Tad jei turės vienu parametru mažiau, nieko blogo. Galbūt tada reikėtų paieškoti kokių nors dar kriterijų šablono/infolentelės kūrimui. -- šis nepasirašytas komentaras buvo paliktas naudotojo Robotukas11 (aptarimas • indėlis) 17:16, 7 sausio 2013 (EET)
- Teisybė. Skaičius perpus sumažinsiu, o šiaip tai visai neblogai būtų parodyti, kad šie reikalavimai nėra tokie svarbūs, kaip dalis apie „neginčytinus ir vienareikšmius pagrindinius lakoniškai užrašomus duomenis“.
- Infolentelės rekomenduojama nekurti, kai:
- Nėra nė 25 potencialių straipsnių, kuriuose būtų galima panaudoti kuriamą infolentelę arba iš šių straipsnių nė vienas nėra sukurtas.
- Nėra nė 5 laukų, kurie turėtų patekti į infolentelę.
- Yra kita infolentelė tai pačiai objektų grupei.
- Yra infolentelė didesnei objektų grupei ir kuriamoji infolentelė neturi nė 3 laukų, kurie netiktų didesnės objektų grupės infolentelei.
- Infolentelės rekomenduojama nekurti, kai:
- Kažin, iš to būtų aišku, kad didelė dalis skaičių čia įrašyti visų pirma tam, kad prieš kuriant infolentelę būtų iki galo išsiaiškinta, kam ji bus taikoma..? --Martynas Patasius (aptarimas) 02:10, 10 sausio 2013 (EET)
- Su skaičiais viskas gerai, tik klausimo jūsų nesupratau? :D --Robotukas11 (aptarimas) 22:32, 16 sausio 2013 (EET)
- Tai atsakymas tokiu atveju turbūt bus „Ne.“...
- Mintis yra ta, kad kuriantis infolentelę negalėtų patikrinti nurodytų sąlygų nesudaręs bent šiokio-tokio straipsnių ir infolentelės laukų sąrašo. --Martynas Patasius (aptarimas) 03:56, 18 sausio 2013 (EET)
- Pakeitimai atlikti ([6]). Gal po to bus aiškiau..? --Martynas Patasius (aptarimas) 02:15, 5 vasario 2013 (EET)