Verla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Verlos medienos dirbtuvės
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Suomijos vėliava Suomija
Tipas Kultūrinis
Kriterijus iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 751
Regionas** Europa ir Šiaurės Amerika
Įrašymo istorija
Įrašas 1996  (20 sesija)
Verla šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Verla
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Verla − nedidelė gyvenvietė−muziejus Suomijoje, Pietų Suomijos provincijoje, Kymenlakso regione, 30 km nuo Kouvolos miesto. 1996 m. įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą.

Verla − tai medžio apdirbimo gamykla (buvo gaminamas kartonas) ir šalia jos esanti nedidelė gyvenvietė, kuri labai gerai išsilaikė kaip XIXXX a. pradžios nedidelio pramonės komplekso kaimo vietovėje pavyzdys. Tais laikais Šiaurės Europoje ir Šiaurės Amerikoje klestėjo medžio apdirbimo pramonė: buvo gaminama celiuliozė, popierius, lentos. Labai nedaug tokių fabrikėlių ir šalia jų esančių gyvenviečių išliko iki mūsų dienų.

Verlos istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1872 m. Hugo Noimanas (Hugo Neuman) įkūrė medžio apdirbimo gamyklą. Tačiau gamykla gyvavo neilgai: Noimanas neturėjo pakankamai lėšų gamybos plėtrai, o be to ir gaisras sunaikino gamyklą.

1882 m. Gotlibas Kraidlas (Gottlieb Kreidl) ir Luisas Henelis (Luis Hänel) toje vietoje įkūrė naują, daug didesnę gamyklą bei kartono fabriką.

Fabrikas Verloje galutinai buvo uždarytas 1964 m. liepos 18 d. Uždarant fabriką, jo paskutinės gyvavimo dienos buvo filmuojamos ir sukurtas dokumentinis filmas, kuriame parodyta kaip vyko darbas Verloje.

1972 m. Verloje atidarytas pirmasis Suomijoje pramonės muziejus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Verla (anglų, prancūzų, rusų, suomių, švedų, vokiečių k.)