Vengruvo mūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Vengruvo mūšis
Wegrow.jpg
Data 1863 m. vasario 3 d.
Vieta Rusijos imperija, Lenkijos Kongreso karalystė, Vengruvas
Rezultatas Sukilėlių pergalė
Kariaujančios pusės
Coat of arms of the January Uprising.svg Sukilėliai Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg Rusijos imperija
Vadovai ir kariniai vadai
Władysław Jabłonowski
Jan Matliński
Georgijus Papafanasopulas
Pajėgos
2000 1000
Nuostoliai
150

Vengruvo mūšis (lenk. Bitwa pod Węgrowem, rus. Бой под Венгровым) – vienas iš 1863 m. sukilimo mūšių įvykusių 1863 m. vasario 3 d. tarp sukilėlių ir Rusijos imperijos kariuomenės.

1863 m. sausio 22 d. sukilėliai užėmė Vengruvo miestą ir įkūrė jame karinę bazę, kurioje apsistojo apie 3500 kareivių. Tačiau rusai norėjo kuo greičiau vėl užimti miestą ir su 1000 kareivių vadovaujamų Georgijaus Papafanasopulo pradėjo puolimą 1863 m. vasario 3 dieną. Bijodami apsupimo didelė dalis sukilėlių pasitraukė iš miesto, palikdami apie 1000 kareivių mieste, kurie turėjo pridengti atsitraukiančiuosius. Sukilėliai ginkluoti vien tik dalgiais puolė rusų kareivius. Rusai užėmė miestą, tačiau sukilėliai jau buvo spėję pasitraukti iš miesto.

Šis mūšis nuskambėjo Europoje, jį savo poemoje Ataka prie Vengruvo aprašė prancūzų poetas Henri Auguste Barbier, kuris sukilėlius prilygino Spartos kareiviams kovojusiems Termopilų mūšyje.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Военная энциклопедия / Под ред. В. Ф. Новицкого и др.. – СПб.: т-во И. В. Сытина, 1911–1915. – Т. 5. – С. 299.