Velniapilio uola

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 56°23′10″š. pl. 24°42′11″r. ilg. / 56.38620°š. pl. 24.70307°r. ilg. / 56.38620; 24.70307

Birzu regioninis parkas.png
Nuoroda į Velniapilį

Velniapilio uola arba Velniapilio ola – dolomitinė atodanga Padvariečių kaime (Nemunėlio Radviliškio sen., Biržų raj.) , Nemunėlio upės kairiajame krante, turinti valstybės saugomo geologinio gamtos paminklo statusą,[1] kuris pirmąkart buvo paskelbtas 1964 m.

Apie Velniapilį sukurta nemaža padavimų. Pasakojama, kad nuo seno tai buvusi velnio buveinė, kurioje prieglobstį rasdavo negandų apsupti kaimo vyrai.

Geologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geologinis paminklas sudarytas iš devono periodo jūrinės ir lagūninės kilmės uolienų. Čia susipynę dolomito, gipso ir kitų geologinių darinių sluoksniai. Dolomitinė atodangos apačia apie 3 m yra iškilusi virš Nemunėlio upės vandens paviršiaus ir apie 6 m atstumu nuo jo tėkmės. Atodangos aukštis yra 5 m, ilgis – 8 m. Joje žiojėja karstinės kilmės plyšys – ola, kurios anga apie 1 m, ertmės gylis – 4,3 m. Kiek aukščiau už Velniapilio atodangos susiliejimo su viršutine šlaito dalimi (ant slėnio ribos) duburiuoja ovali, 10 m -12 m skersmens ir iki 2,0 – 2,5 m gylio sena karstinė įgriuva, kurioje laikosi šiek tiek vandens. Greta yra keli kiti mažesni karstiniai įdubimai. Atodangos aplinkoje statokas slėnio šlaitas pakyla į 11 m aukštį, čia auga alksniai, lazdynai, ievos, jauni uosiai, kiti medžiai, susiformavusios griovos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]