Vektor SS-77

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vektor SS-77
South African National Defence Force soldiers on their way.jpg
Tipas universalusis kulkosvaidis
Variantai Mini-SS, Minis-SS Compact
Konstruktorius Smith ir Soregi
Šalis Pietų Afrikos Respublikos vėliava Pietų Afrikos Respublika
Sukurtas 1977 m.
Gamintas ? m., Denel Land Systems
Naudotas 1986-dabar m.
Naudotojai Pietų Afrikos Respublikos vėliava Pietų Afrikos Respublika
Kolumbijos vėliava Kolumbija
Kuveito vėliava Kuveitas
Rumunijos vėliava Rumunija
Kalibras, mm 7,62
Šovinys, mm 7,62×51 mm NATO
Šaudymo sparta, n/min. 600-900
Svoris, kg 9,3
Ilgis, mm 1155 (ištiesta buožė);
940 (sulenkta buožė)
Vamzdžio ilgis, mm 550
Pradinis greitis, m/s 840
Taikymo tolis, m ? (efektyvusis nuotolis)
Maks. šūvio nuotolis, m
Mechanizmas
Dėtuvė juosta

Vektor SS-77 – Pietų Afrikos Respublikos universalusis kulkosvaidis, sukonstruotas ir gaminamas kompanijos „Denel Land Systems“ (buvusi „Lyttleton Engineering Works“, LIW).

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Konstrukcija įprastinė. Automatika veikia dalies parako dujų nukreipimo principu. Spyna užrakinama užskersuojant užpakalinę spynos dalį ir užkabinant jos kovinius kyšulius uokso sienelėje (panašiai kaip tarybiniame kulkosvaidyje SGM).

Šaunant po vamzdžiu esantis dujų stūmoklis stumia spynos rėmą atgal. Jei nuleistukas nuspaustas spynos rėmas kartu su spyna, stumiami Grąžinimo spyruoklės, ima grįžti pirmyn, pakeliu užkabina sekantį šovinį ir įstumia jį į šovinio lizdą. Spynos rėme esantis strypas pasislenka spynos figūrinėje išpjovoje ir pakelia spynos užpakalinę dalį aukštyn. Dėl šio judesio spynos kovinės atramos (rus. боевые упоры) užsikabina už uokso kovinių kyšulių (rus. боевые выступы). Strypas viršutinėje spynos rėmo pusėje susikabina su šovinių juostos traukimo svirtimi. Stumiama svirtis pasisuka ir šovinį juostoje pusiau išstumia pirmyn. Grįždama atgal svirtis šovinį visiškai išstumia iš juostos, o spyna jį įstumia į šovinio lizdą.

Saugiklio svirtelė yra prieš nuleistuką apatinėje uokso dalyje. Įjungtas saugiklis blokuoja griebtuvą, nuleistuką ir spyną (tiek priekinėje, tiek užpakalinėje padėtyje). Tai leidžia mūšio lauke judėti su užtaisytu kulkosvaidžiu ir nebijoti kulkosvaidžio sutrenkimo ar kritimo.

Kojelės ir buožė nuimami. Vamzdis lengvai pakeičiamas nuspaudus fiksatorių ir pasukus vamzdį 90° kampu. Dujų reguliatorius turi tris padėtis, leidžia didinti dujų tiekimą stūmokliui kompensuojant taršos įtaką ir reguliuojant šaudymo spartą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

8-tojo dešimtmečio antroje pusėje Pietų Afrika buvo įsivėlusi tarptautinėse problemose dėl apartheido ir karo Angoloje. Dėl to PAR buvo paskelbtas ginklų embargas, todėl PAR teko užsiimti ginklų kūrimu ir gamyba pačiai.[1]

Kulkosvaidis SS-77 buvo sukurtas 1977 m. pakeisti FN MAG. Jo konstruktoriai buvo Richard Joseph Smith ir Soregi, pagal tai kulkosvaidis buvo pavadintas SS-77 (Smith ir Soregi, 1977 m. modelis).[1]

Mini-SS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

10-ojo dešimtmečio pradžioje buvo sukurta kulkosvaidžio versija Mini-SS. Šis lengvasis kulkosvaidis naudoja 5,56×45 mm NATO šovinius. LIW gamino ir rinkinius, kurie leido SS-77 perdaryti į Mini-SS. Naujojo varianto masė sumažėjo nuo 9,6 iki 8,26 kg, jis turi fiksuotą petinę atramą ir dvikojes kojeles.[2]

Naudotojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Security Arms Vektor SS-77 & Mini-SS. Retrieved on May 14, 2008.
  2. Denel Land Systems Brochure. Archyvuota kopija 2008-10-13 iš Wayback Machine projekto. Retrieved on May 14, 2008.
  3. http://www.aerospace-index.com/images/denel/denelnewslettersept06.pdf
  4. Jones, Richard D.; Ness, Leland S., eds. (January 27, 2009). Jane's Infantry Weapons 2009/2010 (35th ed.). Coulsdon: Jane's Information Group. ISBN 978-0-7106-2869-5. 
  5. dpa.ro Retrieved on February 15, 2012.
  6. http://www.army.mil.za/equipment/weaponsystems/infantry/Machine_Guns.htm Archyvuota kopija 2016-12-22 iš Wayback Machine projekto.
  7. http://world.guns.ru/machine/safr/vector-ss-77-and-mini-ss-e.html