Vasarinis krantas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vasaros krantas Jagrų saloje

Vasarinis krantas (rus. Летний берег) – kranto ruožas vakariniame Dvinos įlankos krante (pietinė Baltosios jūros dalis). Driekiasi nuo Šiaurės Dvinos žiočių iki Uchtnavoloko kyšulio.

Centrinėje Vasarinio kranto dalyje yra Unos užutėkis, o pietinėje dalyje pakrantėje yra grupė salų, kurių didžiausia – Jagrai. Krantas akmenuotas tik šiaurės vakarų dalyje. Tarp Žižgino salos ir Unos užutėkio krantas sudaro iki 45 m aukščio smėlio ir molio skardį[1], virš kurio išsidėstę miškingi Vasariniai kalnai (Летние горы), sudaryti iš molio klodų. Į pietryčius nuo jų pakrantė smėlėta, lėkšta.

Krante teka upės Solza, Verchovka, Siuzma, Jarenga, Lopšenga ir kitos.[2] Krante yra kyšuliai Krasnogorskij Rogas (Красногорский Рог), Jarengskij Rogas (Яренгский Рог) ir Lopšengos kyšulys.

Priekrantės vandenys yra verslinės žūklės vietos. Svarbiausias uostas – Severodvinskas. Kitos kranto gyvenvietės – Sojaza, Nionoksa, Siuzma, Krasnaja Gora, Petrominskas, Unskis, Jarenga, Lopšenga ir Letnij Navolokas (Летний Наволок).[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Летний берег[neveikianti nuoroda]
  2. Летний берег (Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.) – СПб., 1890–1907.)
  3. Топографическая карта Q-38 1 : 1 000 000