Variklinis vagonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Itališko elektrinio greitojo traukinio ETR300 Settebello variklinis vagonas
Itališko elektrinio greitojo traukinio ETR300 Settebello variklinis vagonas

Variklinis vagonas (angl. power car, rus. моторный вагон) – vagonas, kuriame įrengtas traukos variklis (garo, dyzelinis ar elektros) arba automotrisė.[1] Toks vagonas atlieka dvejopas funkcijas – tiek paprasto vagono (keleivių ar krovinių pervežimas), tiek lokomotyvo (traukinio varymas). Varikliniai vagonai (ne automotrisės) paprastai yra naudojami kaip traukinių dalys.

Varikliniai vagonai būdingi geležinkeliams (įskaitant metro traukinius) ir tramvajams. Anglišku terminu angl. power car vadinami ir lokomotyvai, kurie savo forma estetiškai ir aerodinamiškai suderinti su likusiu traukiniu.

Beveik visi greitieji traukiniai naudoja variklinius vagonus, dažnai – abiejuose galuose. Pvz., JAV kompanijos „Amtrak“ traukiniai Acela (gaminami Kanados kompanijos „Bombardier“) sudaryti iš 6 keleivinių vagonų ir dviejų variklinių vagonų galuose.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Aiškinamasis geležinkelių transporto terminų žodynas: terminai lietuvių, anglų, vokiečių ir rusų kalbomis / Nijolė Juškaitė, Stasys Keinys, Kazys Sakalauskas; Vilniaus Gedimino technikos universitetas, AB „Lietuvos geležinkeliai“. – Vilnius: „Lietuvos geležinkeliai“, 2006