Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Coat of arms of Lithuania.svg
Lietuvos Respublikos
įstaiga ar institucija
Pavadinimas Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija
Pavaldi Lietuvos Respublikos Vyriausybė
Įkurta 1991
Vadovas Michail Demčenko
Adresas A. Goštauto g. 12, Vilnius

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) yra branduolinės energetikos srities veiklos

su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais valstybinio reglamentavimo ir priežiūros institucija Lietuvoje.

VATESI yra savarankiška valstybės įstaiga, įkurta 1991 m. Jos veikla finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų ir kitų teisėtai gaunamų pajamų.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • VATESI yra branduolinės energetikos saugą reglamentuojanti institucija, kuri nustato saugos reikalavimus branduolinės energetikos objektams, branduolinėms ir branduolinio kuro ciklo medžiagoms, prižiūri, kaip jų laikomasi.
  • Priežiūros institucija. VATESI prižiūri, kaip vykdoma branduolinės energetikos objektų veikla, veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais branduolinės energetikos objekte. Taip pat, kaip yra užtikrinama galutinai sustabdytų energijos blokų branduolinė, radiacinė, fizinė sauga, branduolinio ginklo neplatinimo kontrolė ir tvarkomos radioaktyviosios atliekosIgnalinos atominėje elektrinėje, VĮ Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūroje, kaip vežamos branduolinės medžiagos AB „Lietuvos geležinkeliai“. VATESI prižiūri ir mažų kiekių branduolinių medžiagų turėtojus. Pavyzdžiui, tikrina kokias branduolines medžiagas Fizinių ir technologijos mokslų centras naudoja moksliniams tyrimams, o Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos ligonių gydymui, kaip jas apskaito ir saugo.
  • Licencijas, leidimus ar laikinuosius leidimus veiklai išduodanti valstybės institucija. VATESI priima paraiškas branduolinės energetikos srities veiklai ir veiklai su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais. Vertina pareiškėjų vykdyti šias veiklas pateiktus dokumentus, priima sprendimus dėl licencijų, leidimų ir laikinųjų leidimų išdavimo, jų sąlygų pakeitimo, įspėjimo apie galiojimo sustabdymą, sustabdymo ir galiojimo panaikinimo. Pavyzdžiui, vertinama veikla statant branduolinę elektrinę, tvarkant radioaktyviąsias atliekas, vežant radioaktyviąsias medžiagas ar naudojant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinį seisminiams tyrimams atlikti ar vamzdynų suvirinimo siūlėms Ignalinos AE patikrinti.
  • Branduolinės ar radiologinės avarijos atveju institucija inicijuoja VATESI Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro veiklą, suinteresuotoms valstybės ir savivaldybių institucijoms teikia skubią informaciją apie radiologinę padėtį branduolinės energetikos objekte, branduolinės ir radiologinės avarijos raidos prognozes, rekomendacijas ir kitą su įvykiu susijusią informaciją.
  • Atstovauja šalies interesus tarptautinėse organizacijose bei užtikrina Lietuvos Respublikos įsipareigojimų, nustatytų tarptautinėse sutartyse, vykdymą.

Vadovai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]