Vaško išlydos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Vaško išlydos (angl. slumgum) – likučiai, susidarę lydant bičių vašką iš senų korių ir kitokių vaškingų atliekų.

Lydant vašką iš korių, kuriuose buvo auginti bičių perai, lieka nesilydantys likučiai, kuriuos sudaro korio akutėse likę bičių lervučių apvalkalai, lervučių ekskrementai ir kitokios šiukšlės.

Išlydų būna mažai, jei vaškas lydomas iš atakiuotų dangtelių ir naujų korių, kuriuose nebuvo perų ir kurie buvo tušti ar tik laikytas medus. Lydant korius su bičių duona ir jos likučiais išlydose būna daug žiedadulkių liekanų. Senuose koriuose, ypač laikytuose ne aviliuose, dažnai būna vaškinio ugniuko (Galleria mellonella) kokonų, išmatų ir kitokių liekanų.

Išlydų tankis šiek tiek didesnis nei vaško, tad išlydyto vaško luite jos sudaro apatinį sluoksnį (nuo rudos iki juodos spalvos).

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Išlydos gerai dega. Kai kuriose vietovėse išlydų lydalu aplieja kankorėžius, kuriuos naudoja kaip prakuras.
  • Išlydų gabalai traukia bites, ypač saulės pakaitinti. Todėl juos kartais naudoja bičių spiečiams privilioti.
  • Išlydas kartais naudoja kaip trąšas kai kuriems augalams. Eksperimentai rodo, kad, pvz., išlydos gerina pomidorų daigų augimą.[1]

Prastai išlydžius vašką išlydose jo lieka dar pakankamai daug, tad tokios išlydos dar gali pasitarnauti kaip žaliava vaško lydymui naudojant tobulesnę technologiją.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. R. Morales-Corts, M.A. Gómez-Sánchez, R. Pérez-Sánchez (2011) Use of beekeeping residues for tomato seedling production. In: Acta Hort. (ISHS) 898:185-188.
  • Morales-Corts, M. A. Gómez-Sánchez, R. Pérez-Sánchez and C. Prieto-Calvo.2009.Characterization of bee keeping wastes for using in seedling production. Spanish Journal of Agricultural Research 2010 8(2), 493–500