Pereiti prie turinio

Užpilas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Matė

Užpilas (lot. infusum) – skystis, gaminamas iš augalų ar jų dalių ir vandens.

Užpilas – ruošiamas iš tų augalų dalių, kurios palyginti lengvai atiduoda savo veikliąsias medžiagas – tai žolė, lapai, žiedai, švieži vaisiai.

Užpilas vartojamas kaip nealkoholinis gėrimas (pvz., arbata, žolelių ir vaisinės arbatos), bet dažniau suprantamas kaip vaistinis preparatas, gaminamas iš vaistinių augalų, skirtas vidiniam ir išoriniam vartojimui.

Užpilas gaunamas plikant susmulkintas vaistažoles. Lapai, žiedai ir žolė smulkinami ne mažesnėmis kaip 5 mm, sėklos – 0,5 mm dalelėmis.

Jis yra greitai gendantis preparatas, todėl ruošiamas mažais kiekiais ir suvartojamas per 1-2 dienas, laikomas tamsioje vėsioje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Vartojamas pagal nurodymus.

Užpilą galima gaminamas šaltuoju ir karštuoju būdu.

Šaltasis būdas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Susmulkinta vaistinė augalinė žaliava suberiama į indą ir užpilama kambario temperatūros virintu vandeniu. Tada indas uždengiamas ir laikomas per naktį (4-12 valandų), ryte perkošiama.

Kaštasis būdas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaistinė žaliava užpilama verdančiu vandeniu ir, indą įstačius į verdančią vandens vonelę, apie 15 min. kaitinama. Vandens vonelę galima pakeisti šildymu ant ugnies, tačiau užpilo negalima užvirinti. Tada apie 45 min. aušinama ir perkošiama, jei reikia, praskiedžiama iki reikiamo tūrio virintu vandeniu.

Vaistinės savybės

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Užpilas yra silpnesnės koncentracijos skystis nei nuoviras. Gerti jo rekomenduojama 2-4 stiklinės per dieną.

Vanduo, kurį organizmas gauna su daržovių, uogų vaistažolių užpilu yra labai naudingas, nes jame gausu įvairių ištirpusių biologiškai veiklių medžiagų. Užpilas gerina virškinimą, padeda gydyti persišaldymo ligas, tonizuoja, reguliuoja širdies darbą.

Jis gali būti geriamas, juo skalaujama gerklė, žaizdos, daromos inhaliacijos, gydomosios vonios, pavilgai.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]