UVB-76

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių, kad tiktų enciklopedijai. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.

UVB-76, taip pat žinoma kaip „Dūzgiklis“ (rus. жужжалка, angl. the Buzzer) – radijo mėgėjų suteiktas pavadinimas trumpųjų bangų ruože transliuojančiai nežinomos paskirties radijo stočiai. Radijo siųstuvas transliuoja 4625 kHz dažniu trumpus, monotoninius dūzgimo tonus, pasikartojančius maždaug 25 kartus per minutę, 24 valandas per parą. Kartais signalas būna nutraukiamas ir prasideda balso pranešimas rusų kalba. Pirmieji pranešimai apie šiuo dažniu transliuojamus pranešimus pasirodė 1982 m. Jo kilmės šalis – Rusija. Nors ir yra kelios šios radijo stoties paskirties teorijos, tikrasis tikslas iki šios dienos nėra oficialiai patvirtintas ir išlieka spekuliacijų šaltiniu.

2010 m. koduoto pranešimo turinys pasikeitė (į MDZhB-26 47 GERUNOK), tačiau iki ir po pranešimo trumpųjų bangų eteryje sklindantis periodiškas pasikartojantis šaižus radijo signalas nesikeičia jau daugiau kaip 40 metų. Šis šaižus signalas per minutę pakartojamas 25 kartus, o trunka apie sekundę. Jis kartojamas be paliovos – išskyrus tuos momentus, kai eteryje pasigirsta žmogaus balsas.

Balso pranešimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Radijo siųstuvo transliuojamų balso pranešimų formatas visada toks pats: rusų kalba tariami skaičiai ir vardai, reiškiantys iš pirmųjų jų raidžių sudėliotus kodinius šaukinius. Pvz:

„UVB-76, UVB-76. 93 882 NAIMINA 74 14 35 74. 9 3 8 8 2 Nikolai, Anna, Ivan, Mikhail, Ivan, Nikolai, Anna. 7 4 1 4 3 5 7 4“ (Recording of August 23rd transmission).

Anksčiau mįslingoji radijo stotis transliuodavo ir valandinį šaukinį – minutės trukmės dviejų tonų signalą. Jis būdavo kartojamas prasidėjus naujai valandai. Tačiau nuo 2010 birželio valandinis signalas iš eterio dingo.

Įdomiausia, kad šiuo dažniu transliuojami kodai nesikeičia ištisus mėnesius ar net metus. Kodėl – nežinia. 2011 m. sausį balsas ištarė „ILOTICIN 36 19 69 46“. Tas pats kodas buvo pakartotas ir beveik po keturių mėnesių, 2011 m. gegužės 11 d.

Balsiniai pranešimai eteryje pasigirsta nereguliariai. Iki 2010 m. žinutės pasigirsdavo kas keletą ar keliolika mėnesių ar net metų. O nuo 2010 m. balso pranešimai girdimi kas keletą savaičių.

Kartais jie eteryje pasigirsta prieš svarbius įvykius ar po jų. Pavyzdžiui, 2014 m. kovo 18 d., nepraėjus nė parai po Kryme Rusijos Federacijos surengto referendumo, balsas eteryje perskaitė: T-E-R-R-A-K-O-T-A. Michail, Dmitrij, Ženia, Boris (MDŽB), Michail, Dmitrij, Ženia, Boris. 81 26. T-E-R-R-A-K-O-T-A. O šių metų lapkritį buvo transliuoti net 28 skirtingi balso pranešimai.

Radijo siųstuvo lokacija ir paskirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 2010 m. radijo siųstuvo lokacija buvo netoli Maskvos šalia Povarovo miesto, Rusijoje. Koordinatės: 56.083333, 37.110278.

2010 m. rugsėjo mėn. radijo stoties siųstuvas buvo perkeltas į šalia Sankt Petarburgo esantį Ložki kaimelį. Greičiausiai tai buvo padaryta reformuojant Rusijos armiją. Šiuo metu radijo stotis greičiausiai transliuojama iš Naro Fominsk, Maskva.

Šios radijo programos paskirtis taip ir lieka neaiški. Jokių oficialių patvirtinimų iš valdžios ar transliuotojų – nėra. Galimai tai būdas nuolat tikrinti, ar atsakingi operatoriai, priimantys pranešimus yra parengtyje. 2008 m. balandį pasirodė Boroko geofizinės observatorijos pranešimas, kuriame informuojama, jog jos darbuotojai to paties dažnio bangomis – 4625 kHz – tyrinėjo jonosferą. Jie atliko Doplerio efekto matavimus – minėtu dažniu buvo pasiųsta banga, ir buvo stebima, kaip ji keliauja jonosfera. Kodėl tyrimams buvo pasirinktas kaip tik toks dažnis ar kas suteikė leidimą jį naudoti, nežinia. 

Šiaip ar taip, mįslė lieka neįminta – niekas nežino, ką reiškia šifruoti pranešimai ir kaip juos reiktų iššifruoti. Žinoma tik tiek, kad signalas ir pranešimai pradėti transliuoti prieš keturis dešimtmečius. Pranešimai tada visuomet baigdavosi taip, kaip ir prasidėdavo – mįslinguoju UVB-76.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]