Ušakovo ordinas (Rusija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
„Rusijos pašto“ ženklas su Ušakovo ordinu (2014 m.)

Ušakovo ordinas (rus. О́рден Ушако́ва) – Rusijos Federacijos (RF) valstybinis apdovanojimas.

Ordino istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1944 m. TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku buvo įsteigtas Ušakovo ordinas. Po TSRS žlugimo ordinas išliko RF valstybinių apdovanojimų sistemoje, tačiau jo statutas ir aprašymas buvo patvirtintas tik 2010 m. 2015 m. patvirtintuose statuto pakeitimuose numatyta galimybė šiuo ordinu apdovanoti ne tik kariškius, bet ir karo laivus, karinius junginius bei įvairias organizacijas.

Ordino statutas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Statute numatyta, kad Ušakovo ordinu apdovanojami karinio jūrų laivyno karininkai, junginių vadai už karinių operacijų planavimą ir įvykdymą, atliktą laivyno manevravimą, pajėgesnio priešininko sutriuškinimą, iniciatyvumą ir ryžtą, pagrindinio smūgio tinkamą vietos ir laiko parinkimą, sėkmingą priešininko kranto objektų sunaikinimą, tinkamą sąveikavimą su kitais daliniais ir kitomis kariuomenės rūšimis, sėkmingą jūrų desanto operacijų atlikimą.

Ordinu taip pat gali būti apdovanojami RF karo jūrų laivyno junginiai, kariniai daliniai ir karo laivai bei užsienio šalių – sąjungininkų aukštesni karininkai, kartu dalyvavę sėkmingose karinėse operacijose.

Numatyta, kad Ušakovo ordinu galima apdovanoti ir po mirties.

Ordinas segamas kairėje krūtinės pusėje, esant kitų apdovanojimų – po Suvorovo ordino ir prieš Žukovo ordiną. Numatyta, kad prie kasdieninės uniformos galima segėti miniatiūrinę ordino kopiją ar ordino juostelę. Ant ordinu apdovanoto karinio dalinio ar laivo kovinės vėliavos tvirtinamas ženklas ir juosta.

Ordino aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ušakovo ordinas – tai sidabrinis mėlynu emaliu padengtas kryžius platėjančiais galais. Kryžiaus kraštelis – briaunuotas. Tarp kryžiaus galų – dantytas sidabrinis keturkampis smailėjančiais galais su spindulių reljefu. Ant kryžiaus pritvirtintas stilizuotas sidabrinis inkaras, kurio grandinė apvijusi mėlynu emaliu padengtą vytą briaunuotą medalioną. Medaliono centre – paauksuotas reljefinis F. Ušakovo atvaizdas iki krūtinės, 2/3 pasuktas į kairę. Inkaro smaigalyje – juosta perrištos susikertančios paauksuotos lauro ir ąžuolo lapų šakelės. Viršutinėje medaliono dalyje – užrašas paauksuotomis tiesiomis reljefinėmis raidėmis АДМИРАЛ УШАКОВ (ADMIROLAS UŠAKOVAS).

Atstumas tarp priešingų kryžiaus galų – 40 mm, keturkampio įstrižainė – 45 mm. Kitoje ženklo pusėje – ordino numeris.

Kryžiaus viršutiniame gale esanti auselė žiedeliu pritvirtinta prie muaro šilko juosta aptrauktos penkiakampės kaladėlės. 24 mm pločio juosta – balta, kraštuose – 2 mm, o centre – 4 mm pločio mėlyna juostelė.

Prie kovinės vėliavos tvirtinamos ordino juostos plotis – 100 mm.

Miniatiūrinė ordino kopija tvirtinama ant kaladėlės. Atstumas tarp kryžiaus galų – 15,4 mm. Ordino juostelės aukštis – 8 mm. plotis – 24 mm.[1]

Iki šiol Ušakovo ordinu niekas neapdovanotas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]