Pereiti prie turinio

Suvorovo ordinas (Rusija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Rusijos pašto“ ženklas su Suvorovo ordinu (2013 m.)

Suvorovo ordinas (rus. О́рден Суво́рова) – Rusijos Federacijos (RF) valstybinis apdovanojimas.

Ordino istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1942 metais TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku buvo įsteigtas Suvorovo ordinas. Po TSRS žlugimo ordinas išliko RF valstybinių apdovanojimų sistemoje, tačiau jo statutas ir aprašymas buvo patvirtintas tik 2010 m. 2015 m. patvirtintuose statuto pakeitimuose numatyta galimybė šiuo ordinu apdovanoti ne tik kariškius, bet ir karinius junginius bei organizacijas.

Ordino statutas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Numatyta, kad ordinu gali būti apdovanojami karinių junginių vadai, jų pavaduotojai, operatyvinių valdybų ir skyrių viršininkai už vadovavimą karinėms operacijoms, kurių metu, nepaisant priešininko įnirtingo pasipriešinimo, skaitlingumo, geresnio techninio aprūpinimo ir patogesnės dislokacijos buvo pasiekti karinės operacijos tikslai, išlaikyta savo teritorija, sudarytos sąlygos perimti iniciatyvą ir pereiti į puolimą, taip pat už vadovavimą RF karinėms grupuotėms strateginio sulaikymo operacijose, užtikrinusiose karinės agresijos prieš Rusiją ar jos sąjungininkes deeskalaciją.

Suvorovo ordinu ypatingais atvejais gali būti apdovanojami taip pat kariniai daliniai bei junginiai ir organizacijos už nuopelnus ginant tėvynę, dalyvavimą taikos palaikymo ir antiteroristinėse tarptautinėse operacijose, kurių metu, nepaisant priešininkų skaitlingumo buvo pasiekti keliami tikslai bei išsaugota karinio dalinio kovinė galia.

Ordinu gali būti apdovanojami ir sąjungininkų užsienio šalių aukščiausi karininkai, kartu su RF kariškiais organizavę sėkmingas karines operacijas bei jose dalyvavę.

Numatyta, kad Suvorovo ordinu galima apdovanoti ir po mirties.

Ordinas tvirtinamas krūtinės kairėje, turint kitų RF ordinų – po Aleksandro Neviškio ordino, prieš Ušakovo ordiną. Numatyta, kad galima segėti miniatiūrinę ordino kopiją arba ordino juostelę.

Ant apdovanotų karinių dalinių kovinių vėliavų tvirtinamas ordinas ir ordino juosta.

Ordino aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Suvorovo ordinas ant Riazanės aukštosios karinės desantininkų mokyklos vėliavos

Suvorovo ordinas – tai paauksuotas kryžius platėjančiais galais, o tarp jų – dantytas sidabrinis keturkampis smailėjančiais galais su spindulių reljefu. Kryžiaus centre – sidabrinis medalionas iškilia briauna, kuriame paauksuotas reljefinis A. Suvorovo atvaizdas iki krūtinės, profiliu į kairę, apatine dalimi besiremiantis į juosta perrištas susikertančias lauro ir ąžuolo lapų šakeles. Viršutinėje medaliono dalyje – užrašas raudonu emaliu dengtomis tiesiomis reljefinėmis raidėmis АЛЕКСАНДР СУВОРОВ. Atstumas tarp priešingų kryžiaus galų – 40 mm, keturkampio įstrižainė – 35 mm. Kitoje ženklo pusėje – ordino numeris.

Kryžiaus viršutiniame gale esanti auselė žiedeliu pritvirtinta prie muaro šilko juosta aptrauktos penkiakampės kaladėlės. 24 mm pločio juosta – žalia, jos centre – 5 mm pločio oranžinė juostelė.

Prie kovinės vėliavos tvirtinamos ordino juostos plotis – 100 mm.

Miniatiūrinė ordino kopija tvirtinama ant kaladėlės. Atstumas tarp kryžiaus galų – 15,4 mm. Ordino juostelės aukštis – 8 mm. plotis – 24 mm.

Pirmuoju Suvorovo ordinu 2013 m. lapkričio 14 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apdovanojo Riazanės aukštąją karinę desantininkų mokyklą. Iki šiol niekas iš kariškių šiuo ordinu nėra apdovanotas, penki ordinai įsteikti įstaigoms.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]