Pereiti prie turinio

Tveifelfonteinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tveifelfonteinas
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Namibija
Tipas Kultūrinis
Kriterijus iii, v
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1255
Regionas** Afrika
Įrašymo istorija
Įrašas 2007  (31 sesija)
Tveifelfonteinas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Tveifelfonteinas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Tveifelfonteinas (afr. Twyfelfontein, nam. ǀUi-ǁAis) arba Tveifelfonteino uolų raižiniai – archeologinė vietovė šiaurės vakarų Namibijoje, sausringoje plokštikalnėje Kunenės krašte.

Vietovė prieš maždaug 6000 metų buvo apgyvendinta akmens amžiaus medžiotojų–rankiotojų, siejamų su Viltono archeologine kultūra. Maždaug prieš 2500–2000 metų šiuos kraštus apgyvendino bušmėnų tauta khoikhojai. XX a. vid. į Tveifelfonteiną atsikėlė būrai, bet 1965 m. išsikraustė, nes šios žemės buvo paskelbtos Damaralando bantustano teritorijomis.

1921 m. Tveifelfonteine topografas Reinhardas Makas (Reinhard Maack) aptiko uolų raižinius, o 1947 m. iš naujo juos rado ūkininkas, čia ieškojęs šaltinio (pavadinimas afrikanų k. reiškia „abejotinas, neaiškus šaltinis“).

Čia rasta ~5000 atskirų raižinių, kuriuos, kaip manoma, paliko Viltono kultūros žmonės. Raižiniuose vaizduojamos žvėrių (zebrų, žirafų, raganosių, galvijų, dramblių ir kt.), žmonių, fantastinių būtybių figūros. Viena išskirtiniausių figūrų – liūtą primenantis atvaizdas su ilga lenkta uodega, užsibaigiančia rankos antspaudu. Manoma, kad šie piešiniai susiję su šamanistine pasaulėžiūra, galimai simboliškai vaizduoja žmogaus pasivertimą žvėrimi.[1] Taip pat rasta vėlyvesnių, geometrinių bušmėnų raižinių.

2007 m. Tveifelfonteinas paskelbtas UNESCO pasaulio paveldo objektu.