Turuchanskas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


Turuchanskas
Туруханск
   Coat of Arms of Turukhansk (Krasnoyarsk krai).png   
Turukhansk 03.jpg
Turuchansko cerkvė
Laiko juosta: (UTC+7)
------ vasaros: (UTC+8)
Valstybė Rusijos vėliava Rusija
Kraštas Krasnojarsko kraštas Krasnojarsko kraštas
Rajonas Turuchansko rajonas
Gyventojų (2002) 4 849

Turuchanskas (rus. Туруханск) – kaimas Rusijoje, Sibire, Krasnojarsko krašto šiaurėje, prie Jenisiejaus ir Žemutinės Tunguskos santakos, priešais Turuchano žiotis. Rajono centras. 4,8 tūkst. gyventojų (2002 m.).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1607 m. Mangazėjos vaivada D. Žerbcovas dabartinės gyvenvietės vietoje įkūrė žiemavietę. 1619 m. Mangazėja buvo nuniokota gaisro ir dalis jos gyventojų persikėlė į Turuchansko žiemavietę. Po 1642 ir 1662 m. gaisrų Mangazėja visai sunyko, o nauja gyvenvietė prie Jenisiejaus imta vadinti Naująja Mangazėja. 1670 m. čia perkeltas vaivadijos centras.

1677 m. pastatyti 4 dideli mediniai bokštai su patrankomis. 1780 m. gyvenvietė pervadinta į Turuchanską, o 1785 m. gavo apskrities miesto statusą. XVII–XVIII a. tai buvo svarbus prekybos žvėrelių kailiais centras. XIX a. prekyba sustojo, miesto reikšmė sumenko, sumažėjo gyventojų. 1897 m. čia gyveno tik ~200 žmonių. 1917 m. Turuchanskas tapo kaimu.

XIX a. antroje pusėje – XX a. pr. į Turuchanską tremti komunistiniai veikėjai (Jakovas Sverdlovas, Josifas Stalinas, Julijus Martovas ir kt.), o po perversmo – antitarybiniai veikėjai.