Tumescencija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Tumescencija (lot. tumesco – didėti, pūstis, brinkti) – akytkūnių padidėjimas lytiniuose organuose esant lytiniam susijaudinimui; organai tampa kietesni. Fiziologinė priešybė – detumescencija.

Moters tumescencija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Susijaudinus moteriai, į lytinius organus priteka daug kraujo, todėl 2-3 kartus padidėja lytinės lūpos, pasikeičia jų spalva (nuo švelniai rausvos iki ryškiai ar tamsiai raudonos). Maždaug pusei moterų padidėja ir sustandėja varputė. Maždaug per 10-30 sekundžių nuo lytinio susijaudinimo pradžios moters lytiniai organai sudrėksta, makštis padengiama slidžiu skysčiu (makšties lubrikacija). Esant susijaudinimui, moters makštis pailgėja ir išsiplečia (tik išorinis trečdalis lieka siauresnis). Gimdos kaklelis ir kūnas šiek tiek pasikelia į viršų ir pasitraukia atgal. Makšties skersmuo ties gimdos kakleliu padidėja apie 2-3 kartus, panašiai pailgėja ir pati makštis.

Vyro tumescencija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prasidėjus lytinei stimuliacijai pas vyrą, mažiau nei per minutę kraujas taip pat priteka į lytinius organus, o veninės kraujagyslės šiek tiek susitraukia, šitaip sumažindamos kraujo ištekėjimą iš lyties organų. Dėl to varpos skersmuo padidėja apie 3 kartus, pailgėja 7-8 cm ir žymiai sukietėja.