Tuštumos jausmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Tuštuma – žmogaus būvis, kuomet jaučiamas bendras nuobodulio, atitolimo, apatijos jausmas. Tuštumos jausmas dažnai lydimas distimijos, depresijos, vienišumo, desperacijos ar psichinių sutrikimų, tokių kaip ribinis asmenybės sutrikimas. Tuštumos jausmas taip pat yra dalis sielvarto jausmo, kuomet netenkama brangaus žmogaus. Tuštumos jausmo supratimas skiriasi priklausomai nuo aplinkybių ir kultūrinės erdvės.

Krikščionybė ir vakarų psichologai bei sociologai tuštumos jausmą laiko neigiama emocija, tuo tarpu rytų filosofijose, tokiose kaip budizmas ar daoizmas – tai teigiamas jausmas. Tuštumos sąvoka budizme vadinama šūnjata. Budizmas teigia, kad bet kokia individuali tikrovė neturi jokios absoliučios būties. Daoizmas tuštumą aiškina kaip ramumo ir taikumo būseną, proto tyrumą ir visatos atspindį.

Vakarų filosofijoje tuštumos jausmas gretinamas su nihilizmo filosofija. Tuštumos idėja taip pat svarbi ir egzistencialistams, nes egzistencializmas kyla iš atskirties ir desperacijos jausmo, iš žmonių, susiduriančių su tuštumos jausmu ir besistengiančių nugyventi autentišką gyvenimą. Egzistencialistai teigia, kad žmogus gyvena atskirtas nuo dievo, gamtos, kitų žmonių ir tikrojo savęs paties. Susigrūdę į miestus žmonės dirba beprasmius darbus, yra linksminami lengvos masinės medijos, todėl gyvena tik ant gyvenimo paviršiaus, tad net žmonės, iš pažiūros turintys viską, jaučia tuštumą, atskirtį.

XX a. pr. austrų filosofas Rudolf Steiner teigė, kad dvasinė tuštuma tapo didele Europos išsilavinusios viduriniosios klasės problema. Jis teigė, kad europiečiai paskendo savo mintyse, prarado tyrą, mokslinį mąstymą, jų mintys prarado dvasią, tapo tamsios ir įtemptos. Įvairūs filosofai, sociologai teigia, kad žmonės, išgyvenantys tuštumos jausmą turi didelį pilnatvės alkį, kurį bando užpildyti trumpais malonumais – alkoholiu, narkotikais, rūkymu, seksu, besaikiu valgymu, televizija, kompiuteriniais žaidimais, pirkimo manija, dažnu partnerių keitimu ir kt.

Tuštumos jausmas siejamas su depresija, todėl gydomas psichoterapija, grupine terapija, kitais psichologiniais seansais. Siekiant įveikti tuštumos jausmą siūloma plėsti socialinį tinklą (dalyvauti renginiuose, savanoriškoje veikloje, religiniuose, dvasiniuose judėjimuose, rasti hobį ir kt.).