Trinidadiečiai ir tobagiečiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Trinidadiečiai ir tobagiečiai
Trinidadiečiai ir tobagiečiai karnavale Port of Speine XX a. vid.
Trinidadiečiai ir tobagiečiai karnavale Port of Speine XX a. vid.
Gyventojų skaičius >1 mln.
Populiacija šalyse Trinidado ir Tobago vėliava Trinidadas ir Tobagas: ~0,77 mln.[1]
Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos: ~0,2 mln.
Kanados vėliava Kanada: 0,068 mln.
Didžiosios Britanijos vėliava Didžioji Britanija: 25 tūkst.
Kalba (-os) Trinidado kreolų, Tobago kreolų, anglų
Vėliava Flag of Trinidad and Tobago.svg
Religijos krikščionybė (įvairios protestantų atšakos, katalikai, anglikonai ir kt.), bahajai, Jehovos liudytojai
Giminingos etninės grupės kiti karibiečiai (jamaikiečiai, grenadiečiai, antiliečiai ir kt.) ir Karibų pakrančių kreolai, igbai, afroamerikiečiai, Trinidado ir Tobago indai
Commons-logo.svg Vikiteka: Trinidadiečiai ir tobagiečiaiVikiteka

Trinidadiečiai ir tobagiečiai (angl. Trinidadians and Tobagonians, šnek. Trinis, Trinbagonians) – kreolinė tauta, susidariusi Trinidado ir Tobago salose, esančiose Karibų jūroje. Kreolinės kilmės Trinidado ir Tobago gyventojai sudaro apie trečdalį šalies populiacijos. Taip pat gyvena išeivijoje JAV, Junginėje Karalystėje, Kanadoje, mažiau – Venesueloje, Australijoje.

Trinidado ir Tobago tautinė sudėtis labai marga, todėl tikslus kreolų skaičius nežinomas. 2011 m. 36,3 % šalies gyventojų buvo juodieji, 24,2 % – mišrios rasės (daugiausia mulatai), 0,63 % – baltieji (anglų, prancūzų kilmės).[2] Likusį daugiau nei trečdalį gyventojų sudaro kreolams nepriskirtini Trinidado ir Tobago indai.

Dauguma kreolų yra krikščionys, priklausantys įvairiausioms bažnyčioms (katalikai, presbiterionai, anglikonai, metodistai, sekmininkai, baptistai ir kt.), yra bahajų, rastafarių, Jehovos liudytojų, išlikę afrikietiškų tikėjimų fragmentų. Vartoja šiek tiek skirtingas Trinidado bei Tobago salų kreolines kalbas, taip pat anglų kalbą.

Trinidadiečių ir tobagiečių pagrindą sudaro XVI–XIX a. ispanų ir britų užvežtų vergų iš Afrikos palikuonys, dalinai susimaišę su baltaisiais, ypač ispanais. Kreolai kilę daugiausia iš igbų, kongų, ibibijų ir malinkų. Didelė dalis kilę ne tiesiai iš Afrikos kraštų, bet į Trinidadą ir Tobagą patekę jau iš Gvadalupės, Martinikos, Grenados, Sent Vinsento[3]

Verčiasi naftos, lengvąja, maisto pramone, dirba žemės ūkyje (augina cukranendres, kakavą, kavą, ryžius, vaisius ir kt.).

Kaip ir kitoms karibų tautoms, trinidadiečiams ir tobagiečiams būdinga afrikietiškos ir europietiškos kultūrų sampyna. Tradicinis afrikietiškas paveldas labiausiai reiškiasi muzikoje, šokiuose. Būdingos liaudies dainos, vadinamos kalipso, plieninių būgnų ansambliai. Rengia spalvingus karnavalus.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. skaičiuojant afrikietiškos ir mišrios kilmės
  2. [1]
  3. Higman, B. W. (1995). Slave Populations of the British Caribbean, 1807–1834 (reprint ed.). The Press, University of the West Indies. p. 450.
  4. Тринидадцы-креолы,Энциклопедия «Народы и религии мира». Москва: Большая Российская Энциклопедия, 1999.