Tony Hawk

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Tonis Hokas
angl. Anthony Frank "Tony" Hawk
Tony Hawk and Lhotse Merriam by David Shankbone.jpg
Tonis Hokas su trečiaja žmona Lotse Meriam
Gimė 1968 m. gegužės 12 d. (53 metai)
San Diegas, KalifornijaFlag of the United States.svg JAV
Veikla riedlentininkas
Commons-logo.svg Vikiteka Tony HawkVikiteka

Tonis Hokas (angl. Anthony Frank "Tony" Hawk, g. 1968 m. gegužės 12 d.) yra profesionalus riedlentininkas, populiarus savo tėvynėje – JAV – ir už jos ribų.

Riedlentininko vardu pavadinta populiari kompiuterinių žaidimų serija. Tonis Hokas žinomas tapo 1999 metais, kasmetinėse X-Games ekstremalaus žiemos sporto žaidynėse pirmasis atlikęs triuką, žinomą "The 900" pavadinimu.

Vaikystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tonis Hokas gimė 1968 metų gegužės 12 dieną San Diege, Kalifornijos valstijoje, JAV laivyno atsargos karininko Frenko Hoko (Frank Hawk) ir nepilnu darbo etatu dirbančios mokytojos Nensės Hok (Nancy Hawk) šeimoje. Toniui sulaukus aštuonerių, vyresnysis brolis nupirko jaunėliui padėvėtą riedlentę, o tėvas pastatė medinę rampą Hokų namo kieme.

Būdamas dvylikos, sportininkas laimėjo pirmąsias riedlentininkų varžybas, o sulaukęs keturiolikos jau varžėsi profesionalų lygoje.

The 900[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1999 metų birželio 27 dieną Tonis Hokas tapo pirmuoju riedlentininku, sėkmingai atlikusiu "The 900" triuką. Po dešimties nesėkmingų bandymų, vienuoliktąjį sykį sportininkui pavyko techniškai taisyklingai atlikti šlovę jam atnešusį triuką. Po dvejų metų, per X-Games 2001 žaidynes Tonis Hokas "The 900" pakartojo darsyk.

"The 900" yra dviejų su puse karto (900 laipsnių – iš čia ir kilęs triuko pavadinimas) apsisukimas aplink savo ašį stovint ant riedlentės ore. Šis triukas laikomas vienu pavojingiausių riedlenčių sporte.

Kai kurie ekspertai ir sporto komentatoriai iki šiol abejoja faktu, kad Tonis Hokas pirmasis atliko legendinį triuką. Pagrindinis skeptikų kontraargumentas – teorija, kad pirmasis "The 900" atliko profesionalus riedlentininkas Denis Vei (Danny Way) 1989 metais. Triuko atlikimas esą yra įrašytas pirminėje filmo apie riedlentininkus "Santa Cruz" versijoje. Tonio Hoko atsakymas į jam pateiktą kritiką 1999 metais skambėjo taip:

"Na, jis (Denis Vei) buvo nufilmuotas toje juostoje prieš dešimt metų. Jis buvo arti tikslo, bet jo nepasiekė. Tuo metu jis buvo arčiausiai, tačiau jie iškirpo tą juostos dalį, kurioje užfiksuotas jo kritimas. Tai galėjo suklaidinti kai kuriuos asmenis. Tėra keturi riedlentininkai, galintys apsisukti aplink savo ašį du su puse karto, ir jis yra vienas iš jų. Tas Pappas ir Rob Royce taip pat pavyko apsisukti, tačiau nė vienam iš jų nepavyko nusileisti ant žemės. Mes visi bandėme ir žalojome patys save."

Dėl iš prigimties taisyklėmis nevaržomo riedlenčių sporto labai sudėtinga nustatyti kriterijus, kuriais remiantis vieną ar kitą triuką galima laikyti atliktu sėkmingai.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tonis Hokas pirmąjį kartą vedė Sindi Dunbar (Cindy Dunbar) 1990 metų balandį, tačiau judviejų santuoka iširo po trejų metų. Pora susilaukė sūnaus Hadzono Hoko (Hudson (Riley) Hawk), gimusio 1992 metų gruodžio 6 dieną, vardą gavusio vieno iš Tonio Hoko prosenelių garbei. Pirmagimis seka tėvo pėdomis, todėl taip pat užsiiminėja riedlenčių sportu.

1996 metais Tonis Hokas vedė Erin Li (Erin Lee). Antroji santuoka truko aštuonerius metus. Erin Li su Toniu susilaukė dviejų sūnų – Spenserio (Spencer), gimusio 1999 metų liepos 26 dieną, ir Kygano (Keegan), gimusio 2001 metų gegužės 18 dieną.

2005 metų sausio 12 dieną širdies formos Tavarua saloje, priklausančioje Fidžio Salų Respublikai, po vienerių metų susitikinėjimo Tonis Hokas vedė trečiąjį kartą. Nuotaka – Lotsė Meriam (Lhotse Merriam) – buvusi tarptautinės laisvųjų riedlentininkų asociacijos (International Free Skiers Association) viceprezidentė, buvusi firmos "Method Media & Marketing Inc" prezidentė ir buvusi firmos "Clover Lingerie & Gifts LLC" savininkė. Vestuvėse dalyvavo ir vestuvių muzikantų vaidmenį atliko nuotakos mėgstama grupė "Rancid".

2008 metų birželio 30 dieną pora susilaukė dukters Kadensijos Klover Hok (Kadence Clover Hawk), gimusios Kalifornijos valstijoje.

Verslo interesai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1992–1994 metais, kai riedlentininkų pasaulyje gatvės stilius (angl. Street skating. Vadinamojo gatvės stiliaus varžybos vyksta ne ant rampos, bet dažniausiai 1003 kvad. metrų ploto aikštelėje su kliūtimis, kurioje riedlentininkai atlieka kelis triukus iš eilės arba jų kombinacijas) tapo poluliaresnis už profesionalųjį, vadinamą rampos arba vertikaliuoju riedlenčių sportu, Tonis Hokas kartu su savo bičiuliais įkūrė kompaniją "Birdhouse Projects", vėliau pakeitusia pavadinimą į "Birdhouse Skateboards". Ši kompanija gamina riedlenčių lentas, ratukus, taip pat rūbus ir aksesuarus riedlentininkams. Sportininkas taip pat turi kino ir televizijos filmų studiją "900 Films", kuri gamina filmus ir klipus apie riedlenčių sporto profesionalus ir legendas. Hokų šeimai priklauso nuosava drabužių linija "Hawk Clothing", kurios produkcija prekiaujama išskirtinai tik JAV prekybos tinklo "Kohl's" parduotuvėse. taip pat Tonis Hokas yra sudaręs sutartį su laikrodžių gamintoju "Armitron Watch Company", pagal kurią gaminami vardiniai riedlenininko laikrodžiai, taip pat pardavinėjami išskirtinai tik "Kohl's" parduotuvių tinkle.

2000 metais, Tonis Hokas kartu su biografu Synu Mortimeriu (Sean Mortimer) parašė savo biografiją, pavadintą HAWK: Occupation: Skateboarder. Biografija buvo pasiekusi "New York Times" geriausiai parduodamų knygų sąrašo 18-tą vietą. Vėliau buvo parašyta antroji knyga – kelionės žurnalas, pavadintas Between Boardslides and Burnout.

2002 metais buvo įkurtas Tonio Hoko Fondas (Tony Hawk Foundation), pelno nesiekianti organizacija, kurios tikslas – padėti įrengti riedlenčių parkus nepasiturinčioms bendruomenėms. Šis fondas riedlenčių parkų įrengimui skyrė milijonus JAV dolerių. 2007 metų balandį Tonis Hokas, kartu su vienuolika įvairių sričių sportininkų (Andre Agasi, Muhamedu Ali, Lensu Armstrongu ir kitais) tapo organizacijos "Atletai už viltį" (Athletes for Hope) nariu. ši organizacija vienija sportininkus, besirūpinančius vargšų ir ligonių gerove ir parama jiems.

Tonio Hoko organizuotas "Boom Boom HuckJam" turas laikomas vienu iš komerciškai sėkmingiausių ekstremalaus sporto renginių. Šiame ture dalyvavo didžiausi riedlenčių, BMX dviračių ir motokroso meistrai. Turas buvo rengiamas penkerius metus iš eilės, nuo 2003 iki 2007 metų. Visi jam priklausantys renginiai vyko JAV teritorijoje, dalis renginių buvo organizuoti pramogų verslo kompanijai Six Flags priklausančiuose pramogų parkuose.

2007 metais sportininko kompanija "900 Films" kartu su kompanija "Or Die Networks" sukūrė ir pristatė interneto svetainę ShredOrDie.com Archyvuota kopija 2012-03-08 iš Wayback Machine projekto.. 2007 metų spalio 23 dieną veiklą pradėjusiame tinklalapyje sportininkai, filmų kūrėjai ar paprasti interneto vartotojai gali patalpinti savo ar kitų filmuotą vaizdo medžiagą, kurioje užfiksuoti įvykiai, susiję su riedlenčių, BMX dviračių ir kitu ekstremaliu sportu.

Kompiuteriniai žaidimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimo "Tony Hawk's Underground 2" viršelis

Toniui Hokui bendradarbiaujant su kompiuterinių žaidimų kūrėja "Activision" buvo sukurta komiuterinių žaidimų serija, kuriai priklauso dešimt žaidimų. Ši žaidimų serija yra vienas iš svarbiausių sportininko populiarumo kriterijų, pavertusi Tonį Hoką ne tik riedlenčių sporto žvaigžde, bet ir pramogų pasaulio įžymybe.

 • Serija prasidėjo 1999 metais, išleidus žaidimą "Tony Hawk's Pro Skater", Europos rinkoje parduotą "Tony Hawk's Skateboarding" vardu. Ši instaliacinė programa, kaip ir jos tesiniai, buvo parduodama beveik visoms – PlayStation, Nintendo, Dreamcast ir kitų firmų žaidimų konsolėms.
 • 2000 metais rinkoje pasirodė "Tony Hawk's Pro Skater 2" (2001 metais žaidimas, skirtas specialiai Xbox konsolei, buvo perleistas pavadinimu "Tony Hawk's Pro Skater 2X").
 • 2001 metais išleistas "Tony Hawk's Pro Skater 3".
 • 2002 metais išleistas "Tony Hawk's Pro Skater 4".
 • 2003 metais, pakitus serijos tematikai, išleista penktoji dalis, pavadinta "Tony Hawk's Underground (THUG)".
 • 2004 metais išleistas "Tony Hawk's Underground 2" (Kiek vėliau, dėl rinkoje atsiradusių naujų konsolių išleista atnaujinta žaidimo versija "Tony Hawk's Underground 2 Remix").
 • 2005 metais išleistas "Tony Hawk's American Wasteland", kai kurioms žaidimų konsolėms parduotas "Tony Hawk's American Sk8land" vardu.
 • 2006 metais išleisti du šios serijos žaidimai, skirtingi savo tematika, tačiau oficialiai laikomi vienu žaidimu su papildiniu – "Tony Hawk's Project 8" ir "Tony Hawk's Downhill Jam".
 • 2007 metais išleistas "Tony Hawk's Proving Ground".
 • 2008 metais išleistas "Tony Hawk's Proving Ground" perdirbiniu laikomas žaidimas "Tony Hawk's Motion". Kol kas jis parduodamas tik Nintendo DS žaidimų konsolei. Ar šis žaidimas bus pritaikytas kitų firmų žaidimų konsolėms, nėra aišku.

Tonis Hokas patvirtino Archyvuota kopija 2009-05-04 iš Wayback Machine projekto., jog ateityje turėtų pasirodyti dešimtas serijos žaidimas, pavadintas "Tony Hawk's Adrenaline". Žaidimą planuojama išleisti laikotarpyje tarp 2009 metų balandžio 1 dienos ir 2010 metų kovo 31 dienos.

Visų serijos žaidimų tema – riedlenčių sportas, juose veikia išgalvoti veikėjai arba realių asmenų prototipai. Žaidimų žanrai skiriasi – pirmieji serijos žaidimai laikomi riedlenčių sporto simuliatoriais, vėlesniuose žaidimo veiksmas dažniausiai vyksta pagal iš anksto numatytą scenarijų.

Vaidmenys filmuose, televizijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Per savo karjerą sportininkas atliko keletą kviestinių vaidmenų kine ir televizijoje. Tariama, kad pirmasis, oficialiai nepatvirtintas, Tonio Hoko epizodinis vaidmuo buvo atliktas 1981 metais vaikams skirtoje programoje "Captain Kangaroo". 1987 metais sportininkas buvo aktoriaus Deivido Speido (David Wayne Spade) dubleris-kaskadininkas populiarios komedijos Policijos akademija ketvirtoje dalyje (Police Academy 4: Citizens on Patrol).

2002 metais filme "The New Guy" Tonis Hokas vaidino pats save. Šiame filme riedlentininkas atliko epizodinį vaidmenį – vakarėlio filmavimo metu atliko 360 laipsnių apsisukimą aplink savo ašį. Taip pat sportininkas atliko epizodinius vaidmenis tokiuose filmuose kaip XXX (dar žinomas kaip "Trigubas X"), "Haggard: The Movie", animaciniame seriale Simpsonai (Šio serialo 300-ojo epizodo kviestinė žvaigždė), televizijos seriale CSI: Majamis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Oficiali Tonio Hoko interneto svetainė www.tonyhawk.com
 2. Tonio Hoko interviu apie naują jo serijos žaidimą interneto svetainėje www.planettonyhawk.gamespy.com Archyvuota kopija 2009-05-04 iš Wayback Machine projekto.
 3. Sportas. Išsamus iliustruotas žinynas; Psl. 333–334, "Riedlenčių sportas"; "Nacionalinė knyga", Vilnius, 2003 metai; ISBN 9955-495-07-3.